-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE----- Letem světem DDDDD RRRRRR OOOOOO GGGGGGG DD DD RR RR OO OO GG GG DD DD RR RR OO OO GG DD DD RRRRRR OO OO GG GGGG DD DD RR RR OO OO GG GG DDDDD RR RR OOOOOO GGGGGGG =========================== verze 2.0, štír 1995 sestavil Anglachel za spolupráce s M. K. Něco na úvod Historie souboru: Verze 1.0, "Drogy", byla z 2.10.1994. Změny v 1.5 oproti 1.0: Název, číslování, PGP signatura, přibyl (3.2.1995) Absint, MDMA a Ketamin, osamostatnil se Metamfetamin, změny doznal Efedrin, Kofein, DMT, LSD, menší změny téměř všude Změny v 2.0 oproti 1.5: Celkové rozšíření (nikotin, nootropní látky, přírodní halucinogeny, 2C-B) a upřesnění, snad první použitelná verze? Odstraněno úvodní slovo, nové rozdělení. - -.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-Tento dokument by měl mapovat celou oblast z hlediska základních informací. Není to ani příručka životního stylu, ani čtení pro babičku pro dlouhé zimní večery, ani guinessova kniha rekordů. Třeba o LSD lze napsat knihy a knihy. To tu není účel. Někdy se podaří, že ony "letové instrukce" jsou podrobné, někdy i přesné, někdy žádné.
Jestli budeme soubor dále rozšiřovat a vylepšovat není zcela jisté. Snad. Pro mě je to čím dál tím úmornější práce. Jestli budou připomínky, může se objevit verze 2.1, jestli vydrží spolupracovníci, případně se najdou další, může se pokračovat směrem k návodům a popisům tripů (čímž by se prolomila bariéra "stručných informací" a vznikalo by něco nového). Na zatím jedinou vyskytující se otázku můžu odpovědět: ne, všechny jsem netestoval. 8=))
===>>> Když se práce na téhle verzi chýlily ke konci, nabídl se M, že něco napíše. Vzal si text, že si ho přečte a napíše poznámky k doplnění. Asi dva dny nato jsem k němu přišel, (byl pryč) na stole u počítače se válel papír s několika názvy, částečně přeškrtanými. Pak mi sdělil, že na tom pracoval, ale že ve snu jsem se mu zjevil já a všechny připomínky jsem mu zcela rozmluvil a celkem rozumně vysvětlil, proč to je v textu napsané tak, jak to je a vůbec. Nicméně dodal pak texty o pemolinu a poppers.Tento soubor by měl být pomocí PGP mnou signován. To sice znamená, že pochází ode mne, a že ho nikdo nezměnil (pokud máte můj ověřený veřejný klíč!), ale nevypovídá to nic o mé odborné erudici. 8-) Žádné informace by ale neměly být brány nekriticky, bez ověření z jiných zdrojů, a každé rozhodnutí by mělo být učiněno nezávisle, třeba i bez ohledu na jakékoli informace.
U tohoto dokumentu nemá smysl mluvit o autorských právech - je určen, aby byl kopírován jakýmikoli prostředky a (hlavně) čten. Jenom prosím nešiřte změněné kopie bez a nebo s falešnou signaturou pod našimi jmény. Nápady, informace, příspěvky, jaké drogy zařadit, co kdo slyšel:Michal KLODNER Martin KŘÍŽEK xklodn00@dcse.fee.vutbr.cz xkrize00@dcse.fee.vutbr.cz Pod javory 6 (1996: Okružní 33), Blansko 678 01Nakonec vám mohu ještě sdělit, že konzumace drog u nás trestná není, ani vlastnictví malého množství pro vlastní potřebu (nikde není ale definováno, kolik je to "malé množství"). Horší je to, když je to výroba, distribuce, přechovávání a hlavně pro jiné a jiným. Jsou i země, kde nesmíte vlastnit vůbec žádné množství a je zakázána i konzumace (to snad hraničí i s těmi jejich lidskými právy?), jako např. Francie, Slovensko...
Teď několik definic:Toxikofilie není pouze činností lidskou, vyskytuje se i u zvířat. Hmyz s oblibou saje šťávu z narušeného ovoce, která na vzduchu rychle kvasí na alkohol, papoušci se rádi opíjejí palmovým vínem. Na amerických pastvinách se vyskytuje rostlina zvaná loco; zvířata, která ji poznala, už nežerou nic jiného a nakazí locoismem celé stádo. Otrava se projevuje lekavostí, halucinacemi, otáčením kolem osy a končí vyčerpaností a smrtí.
Drogy jsou "jakékoli chemické látky, které způsobují změny tělesné, duševní nebo emoční nebo změny chování jednotlivce.". To samozřejmě působí všechny látky a potraviny. Jiná definice je, že drogou je každá přírodní nebo syntetická látka, která 1. působí psychotropně, 2. je schopna vyvolat závislost. Oficiálně co drogami (zakázanými) je a co není máme většinou dáno výčtem, seznamem.
Užívání drog znamená jejich upotřebení jako léku lege artis ve vhodné dávce a ve vhodnou dobu.Zneužívání drog (a jiných pochutin): příliš mnoho, příliš často, v nevhodnou dobu.
Drogová závislost se definuje jako "stadium periodické nebo chronické otravy, škodlivé pro jednotlivce i pro společnost, vyvolané používáním přirozené nebo syntetické látky." Typická je tendence pokračovat za všech okolností a zvyšovat dávku. Přeruší-li se příjem látky, objeví se abstinenční příznaky, jejím dodáním zmizí.Návyk není nutkavá potřeba drogy, ale toliko touha po ní. Tendence zvyšovat dávku je malá nebo vůbec chybí. Závislost je pouze psychická, nikoli fyzická, chybí abstinenční příznaky.
1. Sedativa1.1. Alkohol
pivo (beer, suds, brew, brewski),
víno (wine, spritzer), vodka (greyhound, screwdriver, sea breeze), whisky, rum,
... a nepřeberné množství dalších, obecně chlast (booze, hooch)
Jméno
alkohol pochází z arabského al-kahal, což znamená jemnou substanci. Alkohol
vzniká při kvašení cukru působením kvasinek. Zkvašení může probíhat asi až do
koncentrace 14% alkoholu. Při vyšší koncentraci jsou kvasinky zničeny vlastním
produktem, dalším procesem vzniká užitečný ocet. Lidstvo poznalo nejdříve víno,
potom pivo, destilace vešla v širší známost teprve v 11. století. Pije se pro
hledání euforie, uklidnění (odstranění úzkosti, frustrace) nebo mimořádných
psychických stavů vůbec. Většinou jenom pro žízeň a pro chuť, jako společenská
záležitost, někoho láká dobrodružství - kde se ráno probudí. Nejcennější je to
časové období, kdy stoupá hladina alkoholu v krvi (tatáž hladina v období při
odbourávání a vylučování alkoholu působí zcela jinak - "ráno musím pít, aby se
mi přestaly klepat ruce"), kdy je postupně zaplavován nervový systém. London
psal o "bílé logice", Hrubín mluvil o "magickém moři nejvyššího uspokojení",
Rotter o "magické fascinaci". Toto období zpočátku trvá poměrně dlouho, u pijáků
se však zkracuje na několik minut. Účinkem alkoholu trpí pozornost, pracovní
tempo se nehospodárně zrychluje, přibývá chyb, prodlužuje se reakční doba,
porušuje se koordinace pohybů. Stoupá odvaha, mizí opatrnost, strach i tréma.
Říká se, že alkohol je startovací drogou, která umožní poznat uměle vyvolané
psychické změny.
CHEMIE: Alkoholické nápoje jsou podle zákona lihoviny, víno a pivo a všechny ostatní nápoje obsahující více jak 0.75 objemových procent alkoholu. Působí nejen etylalkohol, ale i jiné alkoholy; nejhůř amylalkohol (v Bourbon Whisky byl prokázán acetaldehyd). Některé výrobky obsahují železo, olovo, měď, a dokonce i kobalt. Je to hydroxyetan. Při stanovení bodu varu 77 - 77.8 C se musí veškerý ethanol předestilovat.
PŮSOBENÍ: Používá se téměř výhradně v nápojích: Alkohol se při odbourávání mění v játrech v acetaldehyd a ten pak v acetát a další nezávadné produkty. Alkohol a acetaldehyd zasahují všechny orgánové systémy, nejvíce nervový systém a játra. Dochází k narušení látkové přeměny sacharidů a lipidů a k jiným změnám. Acetaldehyd vytěsňuje vápník z membrán a interferuje s metabolismem biogenních aminů, přičemž vznikají tetraizochinoliny, které působí jako falešné neurotransmitery. Podání alkoholu vede normálně k aktivaci enkefalinové opiátové soustavy, při chronickém používání naopak k formování tolerantnosti těchto systémů. Po 600 litrech čistého alkoholu jsou patrné změny EEG, po 900 litrech atrofie mozku. Alkohol je diuretikem, a to svým zásahem přes zadní lalok hypofýzy, kde inhibuje ADH. Zahuštění krve má ovšem za následek, že jsou uvedeny v chod kompenzační mechanismy s výsledným pocitem žízně. Alkohol při chronickém zneužívání zvyšuje pohotovost ke křečím. Nicméně se i v lékařské komunitě objevují názory o prospěšnosti alkoholu pro oběhový systém, srdce a pro snížení rizika infarktu. Někteří lékaři pokládají abstinentství dokonce za "vyloženě nebezpečné". Doporučované denní dávky se pohybují od půl sklenice piva po tři deci whisky. Alkohol ovšem není vasodilatátor a jeho účin je jen sedativně inhibiční.
NÁVYK: Závislosti propadá 7-10% pijáků podle citlivosti a dlouhodobého vlivu společenského prostředí. (Citlivost je dána genetickým polymorfismem lidské jaterní alkoholdehydrogenázy - dvanáctý chromozóm. Její nízké množství v erytrocytech může působit zvýšenou hladinu acetaldehydu v periferní krvi. Tyto odlišnosti vyvolávají např. výraznější červenání a rychlejší růst hladin alkoholu a acetaldehydu v krvi.)
LÉČBA: Stejně jako může náhlý vzrůst množství drogy u závislého vyvolat delirium tremens, může ho vyvolat i náhlý pokles a abstinence. Metody léčení návyku jsou celkem propracované (a drastické) - Disulfiramem, aplikace tetraetylthiuramdisulfidu (Stopethyl, Antabus), kalciumkarbimidcitrátu (CCC, Temposil) či metrodinazolu (v těžkých případech lithiovými solemi a depotními neuroleptiky).
1.1.1. Absint
Emeraldově zelené alkoholické
(75%) pití, příbuzné vermutu, které je díky přítomnosti Absinthinu, extraktu z
pelyňku (Artemisia absinthium) dosti hořké a je proto tradičně naléváno přes
děrovanou lžíci s cukrem do sklenice vody. Absynth býval a je populární mezi
umělci (Van Gogh, Baudelaire, Jirous), věřilo se, že podporuje kreativitu. Byl
také spojován s nebezpečími bohémského života a tudíž ve většině zemí zakázán (u
nás ne). Aktivní substance, alkohol thujol a jeho keton thujon, zdá se nemá
velké účinky. Obsah trpkého pelyňkového temně zeleného oleje je asi 4 mg v
jednom drinku, což od povídá 2 - 4 mg thujonu. To je příliš málo pro biologickou
aktivitu a člověk je namol ze samotného alkoholu dříve, než do sebe stačí dostat
větší dávku. Uvádí se, že dnes je v absintu neškodný anethol. Chronický
absintismus se projevoval křečemi, slábnutím paměti a inteligence, nespavostí,
halucinacemi a epileptickými záchvaty. Stejné efekty vyvolává i samotný alkohol.
Francouzský recept na absint z roku 1855 zní následovně: "Macerujte 2.5 kg sušeného pelyňku, 5 kg anýzu a 5 kg fenyklu v 95 l 85% lihu. Nechte směs namáčet nejméně 12 hodin v dvojitém kotli. Přidejte 45 l vody a zahřejte; shromážděte 95 l destilátu. Do 40 l destilátu přidejte 1 kg Římského pelyňku, 1 kg yzopu lékařského a 500 g citrónového balzámu, vše sušené a najemno rozdělené. Za mírné teploty extrahujte, pak destilát přečerpejte, přefiltrujte a slijte se zbývajícími 55 litry. Zřeďte vodou, abyste dostali přibližně 100 l absintu s výslednou koncentrací alkoholu 74%.
1.2. Narkotika
Narkotika jsou drogy, které
utišují bolest, často způsobí usnutí. Řadíme sem opium, deriváty opia a jeho
syntetické náhražky. Přírodní narkotika zahrnují opium (paregoric,
parepectolin), morfin (MS-Contin, Roxanol), kodein (Tylenol w/codein, Empirin
w/codein, Robitussan AC), a thebain. Polosyntetická narkotika jsou heroin a
hydromorfon (Dilaudid). Syntetická narkotika jsou meperidin nebo Pethidin
(Demerol, Mepergan), methadon (Dolophin, Methadose), crack a jiné (Darvon,
Lomotil). Používání opiátů vyvolává labilitu nálad, třes, nespavost, dotyčný
špatně vypadá, má špatnou výživu. Jsou většinou silně návykové. Při odvykacích
příznacích je v popředí neodolatelná touha po látce, objevuje se husí kůže.
Poněvadž se zachovávají psychické schopnosti, je vynalézavost při opatřování
další dávky velká.
1.2.1. Opium
mekonium, laudanum
Již Purkyně
zjistil sám na sobě účinnost našeho domácího opia. Ulevilo mu při intoxikaci
víno a dospěl také k závěru, že požití opia chrání proti opilosti vínem. Opium
se používalo v Číně jako prostředek, který stereotypní těžkou mechanickou práci
činil zajímavějším. Číňani si jej samozřejmě přivezli i do Ameriky a za dob
krize na počátku 20. století vytvářeli bílým dělníkům pracovní konkurenci.
Stejně činili i černoši s kokainem a mexikánci s marihuanou, přidala se k tomu
prohibice (a její stabilně placení úředníci, kteří po svém propuštění hledali
práci a šířili proto strach z drog), rasová nenávist, americký protidrogový úřad
s jeho tehdejším předsedou Harrym J. Anslingerem (který neměl rád jazz a tedy i
černochy, kteří ho hráli) a fanatismus v zakazování drog byl na světě. Surové
opium je možné po tepelné úpravě kouřit. Zvládnutí takového rituálu s vodní
dýmkou je však dost náročné.
CHEMIE: Na získání 1kg surového opia je zapotřebí šťáva z 20 000 nezralých makovic (továrně se zpracovává celá rostlina Papaver somniferum, Mák setý). Mák se seje v prosinci, v červnu je sklízen, zelené makovice jsou pak naříznuty škrabkou se sedmi čepelemi a přes noc z nich pomalu vytéká šťáva. Vysušený latex je pak stlačován do kostek. Při celém procesu je třeba zamezit přístupu světla. Součástí surového opia je 25 alkaloidů, z nichž je nejdůležitější morfin (HO.C17H17ON.OH, 9 - 13% obsahu) a kodein (3-metylmorfin CH3O.C17H17ON.OH, 0.3 - 1.9%), který se může demetylací v organismu měnit v morfin.
1.2.2. Morfin
morfium (Morphine)
Injekce
morfia vyvolá vyrovnanou, klidnou euforii. Nastává lhostejnost ke starostem,
stoupá sebevědomí a myšlenky se zrychlí (neruší mozkové funkce). Morfin tlumí
vnímání bolesti, tlumí dráždivost dýchacího centra. Ve vysokých dávkách působí
hypnoticky a dýchací centrum ochrne.
CHEMIE: Morfin lze vyrobit synteticky, ale je to nákladné. Z 10kg surového opia se získá 1kg morfinové báze mnohem snadněji. Používá se v lékařství proti bolesti v dávkách 10 - 20 mg, účinek nastává po 20ti minutách a trvá dvě až tři hodiny.
PŮSOBENÍ: Morfin využívá speciální receptory, které se nacházejí hlavně v mezimozku, míše a limbickém systému. Chová se jako falešný neurotransmiter, obsazuje receptory a funguje jako blokátor monoaminů. Neurony vytvářejí další receptory, čímž zvyšují citlivost. Proto tolerance na tuto látku stoupá a po náhlém přerušení jejího přísunu dochází k nadměrné reakci neuronů. Odvykací příznaky jsou pravým opakem normálního účinku Morfinu. Smrtelná dávka je asi 100 mg.
NÁVYK: Morfin vyvolává značnou závislost. Když má člověk drogy dostatek a dosáhne po letech jisté stabilizace, bere ho dvacet let a nic se neděje. Sherlock Holmes byl morfinista a jsou známy případy prvorepublikových lékárníků, u nichž se po smrti zjistilo, že čtyřicet let brali morfin. V pokročilém stádiu je morfinista bledý, předčasně zešedivělý a celkově tělesně zchátralý. Morfinistky mívají menstruační poruchy, morfin u nich snižuje plodnost, může zavinit odchylky v těhotenství a potrat. Den po porodu se u novorozence dostaví abstinenční příznaky.
1.2.3. Heroin
herák, diacetylmorfin (Horse,
Smack, H, junk, happydust, scag, diamorphine, Poison, Cash)
Heroin je
klasická tvrdá droga. Funguje podobně jako morfin, stačí ale pětkrát až
desetkrát menší dávka. Při podání má náhlý nárazový účinek (kick, flash).
Mrtvola se pak najde s jehlou v žíle. Heroin proniká do mozku lépe než morfin,
působí prudčeji, ale jeho účinek je kratší. Asi jednu až sedm hodin působí
příjemný pocit uspokojení, nazývaný "high". W. S. Burroughs o tom píše: "Rok
jsem se nekoupal ani si neměnil šaty a jen si každou hodinu vrážel jehlu do
šlachovitého šedého strnulého masa konečné závislosti. ... Dokázal jsem se osm
hodin dívat na špičku své levé boty. K činnosti jsem se vyburcoval pouze, když
docházely přesýpací hodiny drogy. ... střeva jsou plná usedlých srůstů, což
vyžaduje zákrok vykrajovačem jablek nebo jeho chirurgickým ekvivalentem."
CHEMIE: Acetylováním se z morfinové báze získává heroin (diacetylmorfin). Z 1kg morfinu se získá asi 100g heroinu. V řetězu prodejců každý řízne směs nějakým dalším svinstvem, aby zbylo taky na něho, a proto výsledná koncentrace dost kolísá (obvyklý obsah účinné látky býval v 70. letech asi 5%, dnes okolo 40%, u nás však až 80%). Z jednoho gramu heroinu se udělá asi 10 až 20 balíčků. Když je na černém trhu heroinu více, je směs bohatší a cena stejná. (Cena: dnes u nás i 800 Kč za gram, běžně 200 Kč za dávku). V opačném případě je prášek slabý a cena vyšší. Toto kolísání často zapříčiňuje použití smrtelné dávky, většinou nechtěně - tzv. zlatá střela. Heroin vypadá jako hnědý, někdy bílý prášek se slabou octovou vůní, dnes dostanete i černý, který octem přímo zapáchá. Jedna normální střela bývá 10 mg čistého heroinu, u nezvyklého je však 60 mg smrtelná dávka. Když je čistý, stačí 2.5 mg, po 10 mg se lítá. Heroin se šňupá, vdechují se páry při zahřívání, nebo se aplikuje i. m. nebo i. v.: prášek se s přidáním citrónové šťávy rozehřeje ve vodě na lžičce nad plamenem, přefiltruje vatou a injikuje. Injikuje se nejen do žil, ale i do svalů. Pokud se vpichy chtějí utajit, píchá se třeba pod jazyk. Mezi závislými v Americe, kde je rozšířen AIDS jsou jehly už dlouho pasé, pouze se šňupe. Je-li nedostatek heroinu, užívají se z nouze velké dávky kodeinu s alkoholem. Asi 20 - 30 % kodeinu se tak mění v morfin. Kodein je obsažen např. v Alnagonu, který se míchá s vodou, vstřikuje do žíly a dochází k jeho přestavbě na opiát.
PŮSOBENÍ: Letální dávky parenterálně jsou 50 až 70 mg, při kombinaci s alkoholem a jinými látkami, ovlivňujícími dýchací centrum, ještě nižší (na to pozor!).
NÁVYK: Bylo zjištěno, že stačí deset heroinových injekcí, aby došlo ke kompletní závislosti. Heroinismus se pokládá za nejtěžší toxikomanii. Kromě všech nebezpečí způsobovaných morfinem je zde ještě riziko přenosu nemocí sdílením stříkaček a jehel mezi závislými. Desinfikace jehly, aby se nepřenesl třeba AIDS, je možné provést jejím ponořením na nejméně 30 s. do 15% roztoku odbarvovače, lepší je však obstarat si sterilní (levně v lékárnách, zdarma v Drop-in centrech apod.). Jako náhražka pro závislé se používá methadon, v Amsterdamu jej denně pro registrované osoby rozváží tzv. methadonový autobus.
1.2.4. Další opiáty
Deriváty morfinu, jako
dikodyd a dihydrokodeinon jsou označovány názvem Brown. Ti, co dlouho brali
brown a poté využili otevření poměrů a přešli na heroin, tvrdí, že heroin je
proti němu prd. V roce 1980 se v Kalifornii objevil syntetický "China White". Je
to preparát asijského původu, osmdesátkrát účinnější než heroin. Špatně se
dávkuje a dochází k úmrtím způsobeným ochrnutím dýchacího centra. Hodně se též
rozmohlo kouření cracku (crack je stimulant - viz. kokain), v poslední době ale
jeho užívači přecházejí zpět na slabší a pohodlnější heroin. Možná i kvůli fámám
o geneticky poškozených dětech, které se neprokázaly. Skutečností je, že matkám
závislým na opiátech se mohou narodit mentálně retardované děti, stejně tak u
kokainu a hlavně alkoholu.
1.2.5. Léčba po opiátech
Akutní stav - postižený
zvrací, jinak má suchá ústa. Chabé svaly, deprese dýchání, pomalý tep. Podávat
Naloxon, pokud nedojde k reakci, jedná se o jinou drogu. Umělé dýchání, výplach
žaludku, protišokové opatření. Návyk se léčí aplikací Apomorfinu, Haloperidolu,
Diazepamu. Úplnou abstinencí a detoxikací, aplikací opiátových antagonistů
(methadonový program) a terapeutickým spolubydlením s vhodnou ideou.
Terapeutická společenství vedou k lepší socializaci, methadonový program spíše
stabilizuje. William Burroughs říká, že se vyléčil Apomorfinem, který vzniká
vařením morfinu v kyselině solné a který fyziologicky odstraňuje závislost tím,
že normalizuje metabolismus. Apomorfin se používá v psychiatrii k léčbě
manicko-melancholické psychózy.
1.3. NIKOTIN
Starověk a středověk neznal
tabák, avšak kouření vonných listů, vonného koření a drog je původu dávného.
Také v Číně se již před 2000 lety kouřilo, antické národy, Římané i Keltové
kouřili. Kouřením tabáku je známa indiánská kultura. Kolumbovi námořníci jej do
Evropy dovezli hned r. 1492, semena dorazila o dvacet let později. Své jméno
dostal tabák po francouzském velvyslanci v Portugalsku Jeanu Nicotovi, který
přenesl tabáková semena do Francie. Tabák byl tehdy považován za všelék,
kterážto pověra vzala za své již koncem 16. století. Původně se kouřila dýmka,
doutníky začali vyrábět španělé počátkem 18. století, první cigarety vznikly až
okolo r. 1830 a nyní vytlačují ostatní způsoby, neboť spěchu moderního člověka
vyhovují nejlépe. Kouří se z nudy, z rozpačitosti, při práci, při konferencích
(dříve bylo kouření při jednání ve vyšších kruzích nepřijatelné, toto tabu
prolomil svou ignorancí až J. V. Stalin). Uplatňují se i jiné faktory (orální
agrese), nelze však také pominout přece jenom jistou vegetativní euforii.
Nápadná je touha po jídle po kouření, příznivý vliv kouření na ranní defekaci a
na nepříjemné spastické stavy v trávícím ústrojí (cigareta na lačno má však
nepříjemnější účinek). Kouření odvádí pozornost, což při duševní práci někdy
znamená odpočinek. Požitek z kouření ovlivňuje z velké části pozorování kouře;
proto kouření potmě již tak nechutná, také slepci prý většinou nekouří.
PŮSOBENÍ: Nikotin je pyridin-N-metylpyrrolidin, tekutý alkaloid obsažený v tabáku (Nicotiana tabacum). V rostlině je vázán na kyselinu jablečnou nebo citrónovou, jeho množství dosahuje až 8%. Při kouření se uvolňuje a přechází do kouře, vstřebává se sliznicemi zejm. trávícího a dýchacího ústrojí. Přechází i do mateřského mléka, také přestup placentou na plod se uznává. Nikotin je mitotický jed, postihující buněčné jádro, zvyšuje dráždivost centrálního nervstva, pak je ochrnuje. V menších dávkách rozmnožuje sekreci slin, žaludečních šťáv a potu. Po kouření se zvyšuje cévní tonus se spasmy tepen a tepének na končetinách. U 80% zdravých lidí po vykouření jediné cigarety klesá periferní krevní objem o pětinu až o třetinu. Vasokontrikce dosahuje maxima 10 minut po kouření, odeznívá po půl hodině. Dávka 60 mg nikotinu je spolehlivě smrtná do 10 minut a jejím účinkům nelze zabránit. Z cigarety se vstřebá 1 - 2 mg, z doutníku až 10 mg. Smrt byla pozorována po 18 dýmkách, u jiného postiženého po 40 cigaretách a 14 doutnících během 12 hodin. Škodlivost kouře závisí též na způsobu vdechování a rychlosti kouření. Nelze pominout, že kouření podporuje vznik žaludečních vředů a koliky, infarktu myokardu, rakoviny plic atd. atd. Tabákový kouř kromě nikotinu obsahuje i pyridinové zásady, kyanovodík, amoniak, kysličník uhelnatý, uhličitý, metan a sirovodík. Kyselá netěkavá složka tabákového kouře obsahuje převážně kyselinu mléčnou, glykolovou, jantarovou, malonovou, pyroslizovou, jablečnou aj. Prudká otrava nebývá nebezpečná, projevuje se bolestí hlavy, bledostí, smrtelným potem, závratí, nauseou a zvracením.
NÁVYK: Mechanismus návyku lze snadno vyložit dynamickým stereotypem na základě souboru podmíněných reflexů z interoceptorů, ale převážně z exteroceptorů. Složka psychosociální převládá nad složkou toxikomanickou. Pravidlem při tabakismu je chronický zánět hrtanu, hltanu, průdušnice a průdušek, dále nechutenství, střídání průjmů se zácpou a zvracením. Oběhový systém se hlásí bušením srdce a nepravidelností tepu.
2. Stimulanty
Stimulanty jsou drogy, které
uvolňují lehkou depresi a zvyšují aktivitu a energii. Patří sem kofein i čaj,
dále kokain, amfetaminy (Desoxyn, Dexedrin), metamfetamin (speed), fenmetrazin
(Preludin), metylfenidát (Ritalin), a jiné (Cylert, Sanorex, Tenuate). Také
mnoho léků se používá jako stimulanty (uppers). Jednotlivé druhy jsou
pojmenovány podle jejich vzhledu: yellow jackets, robin eggs, white crosses,
black beauties, bennies.
2.1. Kofein
káva, kafe, čaj, maté, yerba, kakao,
kola, guaraná (caffeine, thein, coffee, joe, java, mud, tea)
Požívání
kofeinu v černé kávě je velice rozšířeno, najdou se i žvýkači kávových zrnek. V
Africe žvýkají kolové ořechy, v Severní Americe i jinde pijí Coca-colu, v Jižní
Americe se pije maté. Indiáni připravují nápoj z guarany. V asii a od dob Marca
Pola i v Evropě a jinde se pije čaj. S (někdy až obřadným) pitím čaje je spojena
praxe zen-budhismu a má v něm nezastupitelné místo. T. Rozsak však ve své Herezi
snění říká: "Je ironií, že 'normální' muži a ženy každé ráno svého dospělého
života vstávají, aby si aplikovali svou pravidelnou dávku kofeinu - kávy, jehož
smyslem je vymazat zbytky vlastních snových zážitků. Jistě není jen shoda
okolností, že kafe, čaj a kakao patří do repertoáru stimulujících nápojů, na
které si západní společnost vypracovala návyk a bez kterých by nutkavá křečovitá
bdělost, praktičnost a produktivnost naší denní rutiny byla nepředstavitelná. I
moderní věda prý má svůj původ v kavárnách Anglie 17. století. Kofein pomohl
žiletkové ostří naší bdělosti napřít nemilosrdně proti naší stínové duši;
hořkost onoho 'kofeinového ostří' dodnes poslouží k tomu, aby si většina z nás
uvědomila, že je ráno, že jsme naživu a že jsme probuzeni do reálného světa."
Obecně se dá říci, že kofein uvolňuje hladké svalstvo a stimuluje srdce a
dýchací systém, má protispánkové účinky ("stay-awake pills"), odstraňuje únavu,
zvláště duševní, zbystřuje myšlení, působí jistou euforii. Nemění osobnost a
charakter.
CHEMIE: Kofein je docela běžná, "povolená" látka, obsažená v mnoha potravinách, nejvíce asi v kávě (šálek kávy: 90-150 mg, fermentovaný čaj taktéž, zelený čaj 30-70 mg, cola 0.3l 30-45 mg, tyčka čokolády 30 mg, kakao 2 mg, v poslední době v tzv. energy drinks: Semtex 50mg v 0.3l). Kofein se vyskytuje v čajových lístcích (Thea sinensis) a v kávě (Coffea arabica) v míře max. 4%. Je to 1,3,7-trimethylxantin, čaj obsahuje i dvě další látky s podobným účinkem: theofylin (1,3-dimetylxantin, více toxický, méně stimulační, objevují se však jen stopová množství) a theobromin (3,7-dimetylxantin, hojně se vyskytuje v rostlině Theobroma cacao, má podobné, ale slabší účinky jako kofein). Kolové semeno (Cola vera, C. acuminata, C. Ballayi) má obsahovat nejméně 1.5% bezvodého kofeinu a theobrominu. V kávě kofein působí v několika minutách, v čaji pomaleji (40 minut), je tlumen jinými alkaloidy a celková povaha působení je odlišná. Káva také obsahuje karcinogenní látky, jako vše pražené. Je nesporné, že čaj je zdravější. Kofein je mitotický jed, ve větších dávkách je křečový. Zvyšuje obsah mastných kyselin v oběhovém systému, byl proto léta používán sportovci. Pro nezvyklého má jen částečný účinek. Ve vyšších koncentracích se vstřebává rychleji. Kofein je v těle nejprve demetylován v dimetylxantin, pak v monometylxantin, které se dále štěpí v močovinu a tak se vylučují. Opouští tělo asi 5 - 6 hodin po požití. Placentou přechází snadno k plodu, nemá naň však podstatnější vliv, nepožila-li ho matka ve větším množství. Předávkování (250 mg a výše) se projevuje nervozitou, vzrušením, tachykardií a srdeční arytmií, roztěkaností, nespavostí a škubáním svalů. Hlášená smrtelná dávka je 10 g. Při intoxikaci je třeba zabezpečit větrání, umístit do stabilizované polohy (s nataženou přední stranou krku), vyvolat zvracení, pomáhá propanolol 10-20 gama/kg, esmolol 50 gama/kg i.v.
2.2. Kokain
koks, cukr (cocaine, coke, blow,
snow, crack, Bolivian marching powder, Betty white, happydust)
Je
reprezentantem této skupiny. Listy velkého keře Erythroxylon Coca (Koka pravá -
a jeho dalších druhů) byly lidmi používány už dávno. Jednak k vyvolání
mimořádných psychických prožitků v rituálech jihoamerických náboženství, jednak
byly žvýkány při těžké práci ve velké nadmořské výšce. Docházelo při tom ke
stahu periferních cév a nižšímu výdeji tepla, anestetický účinek vedl ke snížení
pocitu hladu a hlavně docházelo k vymizení pocitu únavy. Osoby, které kokain
takto používají, se později dostávají do stavu apatie, snadněji podléhají
infekcím a někdy se stanou závislými na kokainu. Doposud proběhlo několik vln
kokainismu. V osmdesátých letech došlo k velké vlně popularity kokainu v USA
(převážně mezi yuppies) a pět let po tom, jako obvykle, také v západní evropě.
Experimentování s kokainem prováděl také S. Freud, který si myslel, že zbaví
přítele morfinismu a zatím zapříčinil jeho kokainismus. Jeho samotného stálo
velké úsilí, aby přerušil experimenty na sobě. Kokain brali královna Viktorie i
Winston Churchill. Návyk na kokain lze dlouhodobě snášet, asi jako u morfia a
dotyční říkají, že kdyby nebrali kokain, byli by stejně alkoholici, nebo něco
podobného. Kokain má euforizační a stimulační účinek, nápadná je aktivita a
zvýšené vědomí vlastních schopností. Při vysokých dávkách se může objevit
úzkost, zkreslené vnímání i vztahovačnost. Objevuje se chlad v obličeji; pocit
svědění kůže se vykládá buď existencí "zvířátek", nebo "krystalů" v kůži. Může
docházet k poruchám vidění, vnímání záblesků, k iluzím. Při velmi vysokých
dávkách je zde obraz paranoidně halucinatorní psychózy, někdy jen strach.
CHEMIE: Vlastní kokain (benzoylekgoninmetylester) se získává jako čistá látka několika etapami laboratorního zpracování. Syntetická výroba je totiž drahá a zcela nevýhodná. Vlastní báze kokainu se nazývá crack, klasický je v podobě jeho solí. Obě látky jsou nelegální, řazené mezi tvrdé drogy.
PŮSOBENÍ: Hlavní význam kokainu byl ve využití anestetického účinku, přičemž byly zároveň staženy periferní cévy. To bylo žádáno v nosním, ušním a krčním lékařství a v oftalmologii. Dnes je nahrazen účinnými syntetickými látkami. Účinky kokainu jsou různé po požití prášku, šňupání či kouření. Většinou je důsledkem psychomotorická stimulace, účinek je sympatomimetický. Zvyšuje se tlak, urychluje tep a dechová frekvence, zorničky se rozšiřují. Účinek je podle způsobu aplikace pozorovatelný za několik sekund až minut, trvá asi půl hodiny. Někteří tvrdí, že se to projeví až po několika aplikacích. K odeznění akutní intoxikace dojde za jednu až dvě hodiny, kdy již převládá deprese, pocit tělesné sešlosti, ospalost a nemožnost usnout. To zase vede k nutnosti drogu aplikovat a záležitost se tak může protáhnout na několikadenní tah. V intoxikaci může dojít k epileptickým křečím. Po aplikaci a odeznění příjemné reakce může trvat těžká kocovina. Tvrdí se že ti, kteří berou kokain soustavně přes 1/4 roku, tj. hned novou dávkou odstraňují nepříjemné stavy po vystřízlivění, se začnou vyznačovat nesmyslnou hovorností a kutivností. Často se objevuje bušení srdce, nespavost, ztráta REM spánku (snění). Kokain zasahuje do neurotransmiterů, pravděpodobně brzdí zpětné vstřebávání noradrenalinu a zvýšeně uvolňuje dopamin. V synapsích klesá obsah serotoninu (blokuje se přeměna tryptofanu v serotonin). Komplikace je v tom, že kokain bývá někdy používán k potlačení nepříjemných příznaků lidmi, kteří berou heroin a amfetamin. Někdy se prodávají kombinace kokainu s amfetaminem, jindy s LSD. K úmrtím dochází při kombinacích s morfinem nebo s barbituráty.
NÁVYK: Ano, tzv. kokainismus. Kokainisté si umí vypěstovat schopnost mít příjemné halucinace. Někdy jsou neklidní, úzkostní, vidí drobné parazity. Kroužky družných požívačů si dovedou vsugerovat společné halucinace a splněná přání, hlavně sexuální. Pohlavní pud je vystupňován, ženy se stávají nymfomanickými,
LÉČBA: Řadu těžkých příznaků může dobře tlumit Haloperidol. Někdy dojde k obrazu atropinové otravy nebo k tzv. kokainovému šoku. Při křečích je třeba podávat Diazepam i. v.
2.3. Psychoanaleptika
Jsou další stimulanty.
řadí se sem efedrin, kathin a budivé aminy (Benzedrin, Dexedrin, Pervitin,
Fenmetrazin).
2.3.1. Efedrin
Ipecarin, Solutan (S, eso),
Asthmin, Kodynal, Vicedrin, Yastil
Efedrin objevil K. K. Chen, když hledal
náhradu za adrenalin. Původem je to alkaloid z čínských rostlin ma huang Ephedra
(E. vulgaris, E. equisetina, česky chvojník) je chemicky velmi blízký kathinu,
amfetaminu i metamfetaminu (má slabší a déle trvající účinky). Je to
antihypnotikum, zmenšuje hloubku spánku.
POUŽITÍ: Efedrin se používá na léčení astma (30 - 60 mg perorálně 3 - 4x denně pro dospělého), nebo jako nosní kapky při onemocnění horních cest dýchacích či pro zvýšení krevního tlaku. Předávkování se projevuje nervozitou, závratěmi, rychlým pulsem, dýchacími potížemi, zmatením, halucinacemi. Předávkování lze dosáhnout velmi snadno (150 - 200 mg) a je značně nebezpečné, zvláště pro starší osoby. PŮSOBENÍ: Je to sympatomimetikum, uvolňuje noradrenalin ze sympatických nervových zakončení a brzdí jeho zpětné vstřebávání ze synaptických štěrbin - je inhibitorem monoaminooxydázy. Prochází snadno do mozku a působí jako CNS stimulant. V lidském organismu se nemetabolizuje a vyloučí se do 48 hodin ledvinami. Chemicky je to chlorid L-(-)-erythro-(2-hydroxy-1-methyl-2-fenylethyl)-methylamonný.
2.3.2. Kathin
Kat (Quat, kat, khat, chat, čat)
Kathin je stimulant ze stonků a listů Kathy jedlé (Catha edulis), která je domovem ve východní Africe a v arábii, podobá se našemu ptačímu zobu. Kat se žvýká nebo se pije jako čaj. Požívá se také v prášku, ve směsi s cukrem a vodou nebo mlékem, také jako alkoholický nápoj. Lze jej i kouřit. Účinek je excitační a omamný, podobný jako u benzedrinu a pervitinu. Dochází ke zvýšení duševní čilosti, činorodosti, vzrušení. Potlačuje chuť k jídlu, zmenšuje pocit únavy. Po dvou hodinách změny mizí a může se dostavit deprese. Ve vyšších dávkách vyvolává halucinace. Dlouhodobé užívání katu vede ke klesání pohlavního pudu, trávícím a srdečním poruchám. Abstinenční příznaky nejsou známy.
2.3.3. Budivé aminy
Žádoucím účinkem těchto
psychostimulancií má být zvýšení úrovně bdělosti, popř. zabránění spánku. Lze-li
toho jejich podáním dosáhnout, pak k tomu dochází zprostředkovaně, tím, že tyto
látky urychlují psychomotoriku. Jsou-li psychické a nervové procesy urychleny,
je mozek schopen v časové jednotce zachytit a zpracovat více podnětů a tato
vyšší citlivost zabraňuje usnutí. Tohoto účinku však často dosahují na úkor
kvality práce mozku: člověk duševně pracuje sice rychleji, ale s více chybami,
někdy vysloveně zbrkle až zmateně. Dalším vedlejším jevem je snížení prahu pro
vznik úzkosti a strachu. Pomocí těchto stimulantů si např. mládež usnadňuje
učení před zkouškami, rychle si vybavují. Hledá se hlavně euforie, aktivita a
hovor ve skupině. Převládá nechutenství. Zkušení se nutí k požívání vitamínů. Po
probuzení z tahu pociťují "úžasný hlad". Jsou vyhledávány také proto, že mimo
excitační působení zvyšují příjemnost sexuálních pocitů a odsouvají ejakulaci.
Amfetamin také používali kokainisté v inhalaci jako náhražku kokainu. Po delším
užívání a díky zvyšování dávky (20 tablet denně) se začnou objevovat prchavé
iluze a halucinace. Později vystupuje do popředí vztahovačnost, pocit, že se
někdo dívá. Jsou pozorovány zvláštní záblesky, jasně barevné kontury předmětů a
dění kolem nabývá zvláštního smyslu. Budivé aminy jsou látky synteticky
vytvořené, amfetaminy, metamfetamin (MA, Pervitin, Speed) a další (Ice). Dále
sem patří Psychoton, Fenmetrazin, Centedrin, Ritalin, Preludint, Mirapont. Tyto
budivé látky jsou sympatomimetické aminy, kde stimulace nervového systému
převyšuje periferní adrenergní efekt. Významná je jejich centrální inhibice
pocitu hladu. K tomu stačí 5 - 10 mg. Jako psychoanaleptika mohou působit i
preparáty jiného složení, např. velké dávky kofeinu, Sydnocarb, ale i Meratran,
inhibitory monoaminooxydázy (Niamid, Nuredal, Parnate).
Amfetamin
Psychoton, (Aktedron, Astedrin, Benzedrin, Elastenon,
Dexedrin)
Amfetamin byl vyroben už v roce 1877, účinná je i jeho pravotočivá
(dextroamfetamin - Dexedrin) a levotočivá (Levedran) forma. Je to typický
reprezentant psychostimulancií. Jeho podání vede k větší sdílnosti a urychlení
řeči, ve vyšších dávkách ke stavu intenzivní emoční hyperforie (bleskové
intenzivní všeobjímající blaho, orgasmus celé bytosti), veškeré vjemy jsou
neobyčejně silné a jasné, čas jako by plynul pomalu. Myšlení je subjektivně
vnímáno jako rychlé a pronikavé, ve skutečnosti je však bizarní a neproduktivní.
Snaha tohoto stavu využít k posílení sexuálního prožitku většinou končí kvůli
nezájmu nebo dokonce impotenci. V závislosti na postoji jedince a situaci mohou
místo příjemných prožitků přijít i zlobné nálady a vztek. V důsledku bludů při
psychóze či depresivních nálad provázejících abstinenční příznaky se mohou
objevit pokusy o sebevraždu. Toxikomani s amfetaminem podnikají i několik dní
dlouhé tahy, kdy si při odeznívání jedné dávky ihned aplikují novou. Pomocí
barbiturátů pak upadnou do spánku trvajícího i 24 - 36 h. Existují i literární
popisy, viz. např. Hubert Selby.
CHEMIE: Oficiální síran amfetaminia je C18H28N2O4S, síran 1-methyl-2-fenylethylamonný. Terapeutické dávky jsou 5 mg perorálně, 2 mg podkožně, bere se však často 30 - 1000 mg i. v. Somatické příznaky jsou parestezie, kašel, stoupá krevní tlak, zvyšuje se bazální metabolismus, objevuje se třes a pocení. U závislých jsou komplikacemi vyhublost, infikované jizvy, žloutenka. Amfetamin ovlivňuje EEG záznam tak, že je aktivita rychlá, amplituda nízká. Kromě halucinací a psychotických stavů se mohou objevit i organické mozkové syndromy, doprovázené často demencí. Asi u 10% zemřelých jsou zjistitelné změny v mozku.
Fenmetrazin
Fenmetrazin (má morfolinový kruh) byl v roce 1954
použit k léčení obezity a již v roce 1956 byla zjištěna závislost. Je to
stimulant s obdobnými vlastnostmi jako amfetamin. Urychluje psychomotorické
tempo, ruší spánek, v závislosti na dávce způsobuje podrážděnost a kalí
koncentraci pozornosti. Při opakovaném použití vznikají schizofrenní psychózy.
16-ti letá dívka uvádí, že s Fenmetrazinem dokázala za jednu noc opsat 11 sešitů
a doučit se to, co zanedbala kvůli operaci slepáku. Vzala ráno tři a po třech
hodinách dvě tablety a pak zase po dvou hodinách dvě. Pod vlivem Fenmetrazinu
četla rychle: "krásně jsem to vnímala".
CHEMIE: Jedna dávka Fenmetrazinu je
10 - 20 mg (25 mg v 1 tabletě). Je to chlorid
D(+)-3-methyl-2-fenyl-tetrahydro-1,4-oxazinia. Riziko vzniku závislosti je
podobné jako u amfetaminu.
2.3.4. Metamfetamin
Pervitin, perník, péčko, piko,
MA (Speed, Crystal, Crank, Meth, Methamphetamine)
Je nejpoužívanější
zástupce budivých aminů. Kdysi se dokonce předepisoval závislým na heroinu,
používala jej německá vojska v 2. světové válce, v r. 1941 byla popsána první
psychóza. Objevuje se pocit obrovské fyzické a mentální síly, pak emoční
labilita. Je narušeno vnímání (iluze, halucinace). Člověk je velmi hovorný,
zvládá náročnou duševní práci (alespoň subjektivně). Závislé osoby používaly 3
až 5x denně perorálně 20 - 50 mg, při tazích se MA aplikoval každé dvě hodiny do
žíly i několik dní. Používá se 100 - 300 mg, ale jak tah pokračuje, dávka
stoupá. Při chronickém zneužívání se objevuje neklid, halucinace, psychóza. Při
předávkování je pociťována těžká bolest v hrudníku a dochází k bezvědomí na 1 až
2 h. Metamfetamin se vyrábí poměrně jednoduše z amfetaminu nebo z efedrinu.
Účinný je jeho pravotočivý d- izomer. Při rekreačním použití lze s čistým
materiálem postupovat takto: vezme se množství velikosti olověného broku, zabalí
se do hedvábného papíru a spolkne; může se též kouřit, smíchat s vitamínem B-12
a šňupat jako kokain. Šňupání je u nás asi nejrozšířenější, zkušení berou
"čárku" nadvakrát, s rozestupem asi hodinu. Prodává se za $60-70 za gram (100 Kč
za dávku 100 mg).
2.3.5. MDMA
Extáze (Ecstasy, X, E, Adam, XTC,
M&M)
Byla patentována 1913 německou firmou MERCK, a dokud nebyla
zakázána (v Anglii 1977, v USA 1985), běžně se prodávala v barech a klubech.
MDMA má široké spektrum použití. Je to stimulant, spojený dnes hlavně s tancem
na "rave parties", používá se jako náhrada za Speed (koncentrace, motivace,
kreativita, energie). Ne méně důležitý je však její vliv na psychiku, díky němuž
byla léta používána k psychoterapii, který spočívá v produkování stavů
entaktogeneze a empatogeneze. Entaktogeneze - všechno se světem se zdá dobré a v
pořádku, člověk vnímá pocity "míru" a radosti. Souznění se vším tvorstvem,
matkou Zemí Gaiou. Obvyklé věci se mohou zdát abnormálně krásné a zajímavé.
Empatogeneze je vytváření stavů empatie. MDMA je díky tomu známa jako "hug
drug", droga objímání. Jsou zažívány pocity emocionální blízkosti k druhým (a k
sobě), spolu se zhroucením komunikačních bariér je potom snadné otevřít se,
hovořit s ostatními. Mnoho lidí vyhledává MDMA právě k tomuto účelu: "Konverzace
proudí jako voda. Víte přesně co říct a kdy to říct." MDMA zřetelně zesiluje
smyslové vnímání - chuť, hmat, čich, zrak. Intoxikovaní se často dotýkají
různých povrchů (kůže, navzájem), ochutnávají jídla a nápoje. Dotyk a osobní
kontakt (sexuální i jiný) se díky emocionální blízkosti subjektů může stát
intenzivně příjemným.
POUŽITÍ: Míchání s účinky marihuany či LSD (známé jako "XL", většina dává přednost nižším dávkám) je zdá se přípustné, nikoli tak se sedativy (Heroin, alkohol - dehydratace) nebo dalšími stimulanty (Kokain, amfetaminy). Smrt nastává v kombinaci s MAO inhibitory. Obvyklá dávka je 80 - 160 mg perorálně (přibl. 2 mg/kg). Efekty se dostaví po 30 až 45 minutách, dosahují maxima po 1 - 1.5 h. Zde se pro prodloužení tripu bere 1/3 až 1/2 původní dávky. Po dalších 2 hodinách se jinak začínají vytrácet. Po mnoha dávkách může MDMA pro někoho "ztratit svoje kouzlo", nepomáhá ani dlouhodobá přestávka. Příčiny jsou pravděpodobně spíše psychologické než neurofyziologické.
CHEMIE, PŮSOBENÍ: MDMA (3,4-methylendioxymetamfetamin) je polosyntetický bílý krystalický prášek, chemicky blízký metamfetaminům. Zvyšuje krevní tlak a puls, sucho v ústech, skřípání zubů, nystagmus, nausea. Ve vyšších dávkách (předávkování) jsou příznaky podobné jako u amfetaminů: závratě, hyperkardie, nervozita. Ve vyvolané euforii lze snadno ignorovat příznaky nebezpečné dehydratace nebo přehřátí, vedoucí ke ztrátě vědomí, hospitalizaci, v horších případech k smrti. Postiženého je nutné zchladit, podávat vodu a ovocné nápoje, nikoli alkohol. MDMA též patrně způsobuje snížení hladiny serotoninů v mozku (udává se až o 30%), což by možná mohlo být příčinou objevujících se depresivních stavů. Bránit se lze používáním vitamínů. Neurotoxické změny i přes masové používání nejsou prokázány (výzkumy se prováděly pouze na laboratorních zvířatech).
Příbuzné látky: 3. Halucinogeny Halucinogeny (LSD, Meskalin, Psilocybin) mají mezi drogami vyjímečné
postavení; Většinou nezpůsobují návyk - někdy tomu je právě naopak. Navozují
jiné stavy vědomí, rozpínají duši a přinášejí transcendentní zkušenost - člověk
může např. i vidět čtyřrozměrně. "Halucinogeny" je velmi nepřesný termín; i když
jsou schopny před zavřenýma očima vytvářet velice komplexní a "halucinatorní
struktury, jejich hlavním efektem je, že jistým způsobem suspendují tlumící a
selektivní procesy v nervovém systému, což vede k zostření smyslů až k
nadnormální úrovni vnímání. Hodně závisí na společenském a psychologickém
kontextu, ve kterém dochází k jejich nasazení. Měly by se brát nejlépe v klidném
soukromí s domáckou atmosférou a je důležité, aby byl přítomen dohlížitel a jeho
postoj byl plný podpory a pochopení. V atmosféře nejistoty a za okolností
bizarních nebo nepříznivých se prožitek snadno může zvrhnout ve velice
nepříjemný paranoidní stav. K dispozici by měly být nejméně dva dny: jeden pro
sám prožitek, který trvá šest či osm hodin, druhý pro jeho zhodnocení v klidu a
v uvolněném stavu mysli, jaký zpravidla následuje. Jelikož člověk pod vlivem
psychotropních látek často cítí obrovské možnosti a dost dobře neví, co s nimi,
bylo sepsáno mnoho příruček, manuálů a odborných knih, jak dosáhnout určitého
cíle a umělecko-estetického, psychoterapeutického či transcendentního zážitku.
Nejznámější je patrně _Psychedelic Experience_ T. Learyho, manuál založený na
mystice Tibetské knihy mrtvých, nebo _LSD Psychotherapy_ S. Grofa. Leary
rozlišuje např. introvertovaný a extravertovaný typ zážitku; u extravertovaného
jde o pocity fůze s externími objekty (květiny, lidé) a je pro něj potřeba
obohatit prostředí o svíčky, obrázky, knihy, vonné tyčinky a hudbu, naproti tomu
introvertovaný zážitek (čisté světlo, vlny energie) přichází v prostředí bez
světel, zvuků, pachů a pohybu.
Psychotropní látky získaly počátkem 60. let velkou popularitu mimo oblast
lékařství díky zájmu některých filosofů, umělců a spisovatelů (A. Huxley: Doors
of Perception), kteří v nich začali vidět prostředek k prožití něčeho zcela
nepoznaného, možnost rozšířit oblast vědomí do nového mystického
transcendentálna. Jejich význam je srovnáván s překročením hranic zeměkoule
člověkem do vesmíru: krok do zevního prostoru má být vyrovnán krokem do lidského
duševna. Experimentování s halucinogeny se stalo atraktivním pro různé skupiny
lidí (hippies) protestující proti vžitému řádu a způsobu života. Svými "výlety"
demonstrovali právo na svobodu prožívat něco vyjímečného i proti vůli
společenského řádu, ve kterém jsou nuceni žít. Hlavním "apoštolem" psychedelické
revoluce v 60. letech byl americký psycholog Timothy Leary. Dnes už nikdo masové
užívání těchto látek neprosazuje, jsou chápány více jako pomůcka k osobnímu
růstu jednotlivce. Nejznámějším psychedelickým "šamanem" dnešní doby je asi
Terrence McKenna, zastánce pouze přírodních látek, zato v heroických dávkách.
3.1. Přírodní halucinogeny 3.1.1. Meskalin CHEMIE: Meskalin je /1-/3,4,5-trimethoxyphenyl/beta-aminoethan. Je velice
zajímavé, že je chemicky blízký adrenalinu, noradrenalinu, dopaminu, DOM, DOB,
TMA. Byl k nám dovážen už před II. sv. válkou jako sušené řízky (mezkalové
knoflíky či koláčky) nadzemní části Lophophora Williamsi, kaktusu Peyotl.
Syntetizován byl na přelomu století. Samotný kaktus obsahuje 40 dalších
alkaloidů, které snad nejsou psychotropní, ale nějak účinkovat mohou. Nejvíce je
v něm meskalinu (až 0.58%).
PŮSOBENÍ: Velké dávky mohou poškodit játra a ochromit dýchací centrum (dávky
bývají 200 až 600 mg, běžně 3g). Halucinogenní účinek se projeví teprve po jeho
strávení. Nejvíce se koncentruje v játrech a ledvinách, nejméně v mozku a míše.
Polovina se vyloučí nezměněná za 6 - 8 hodin. Působit začíná za 1 - 2 hodiny,
účinek trvá 6 - 12 hod. Snový stav je po droze povlovnější, po syntetickém
preparátu silnější a kratší. Vegetativní účinky jsou podobné jako u LSD,
mydriáza, změny pulsu, poruchy dýchání. Jiné alkaloidy obsažené v droze
provokují na začátku nevolnost a zvracení. Po opakovaných injekcích meskalinu
byla zjištěna tolerance, a to i na LSD. Mezi těmito dvěma látkami tedy existuje
zkřížená tolerance. Při opakovaném použití ovšem mohou být poškozena játra.
3.1.2. DMT (DET, DPT) 3.1.3. Muchomůrka červená (Amanita Muscaria)
Účinky mají zcela jiný charakter než tyto po psilocybinu nebo LSD. Přichází
po půl až dvou hodinách a trvají 4 - 6, někdy i 8 hodin. Někdy přetrvávají
poruchy koordinace pohybů a řeči i několik dnů. Obvykle se muchomůrky konzumují tak, že se nakrájí asi na centimetrové
plátky, usuší (na vzduchu nebo v troubě při 75 - 80 st.C) a pak se polykají na
jeden polk, srulované do kuličky, a to bez žvýkání. Sušením se kyselina
ibotenová mění v muscimol a účinek se zvyšuje 5x až 6x a snižují se vedlejší
efekty. Jedna velká muchomůrka nebo dvě malé by měly stačit, aby byl den hezčí.
Je lepší začít s menšími dávkami (1/4 kloboučku). 3.1.4. Lysohlávka kopinatá Mykologický popis Lysohlávky kopinaté je následující: Psilocybin je O-fosforyl-4-hydroxy-omega-N,N dimetyltryptamin, psilocin je
defosforovaný psilocybin. Je zajímavé, že tryptamin, serotonin, bufotenin,
psilocin a psilocybin mají velmi blízkou chemickou strukturu.
3.1.5. Durman, rulík, blín 3.1.6. Muškátový oříšek 3.1.7. Další přírodní látky Kawa-kawa Bulbokapnin Yohimbin Žen-šen Harmin a banisterin (yagéin) 3.2. Syntetické halucinogeny 3.2.1. LSD-25 Jako efekty LSD menších dávek (jaké se berou dnes - 100 mikrogramů, i méně)
člověk pociťuje rozkolísanost, vnitřní chvění, nervozitu, spolu s urychlujícími
vlastnostmi LSD snadno zaměnitelné za efekty amfetaminů. Nízké dávky stimulují
dýchání, vysoké ji tlumí. Běh myšlenek se urychluje, zpřesňuje se koncentrace na
ně, jsou zacyklené a fraktální, člověk volně asociuje. Na plochách a věcech lze
vidět barevné vzory, se zavřenýma očima přichází vizualizace, je možné si
představit cokoliv. Hudba je vnímána trojrozměrně, i zkresleně. Vše kolem je
vnímáno jako objekty, které jsou sympatické a se kterými lze hovořit apod. Při
doznívání je zvýšený pocit náhledu do věcí a jejich chápání, zvýšená
představivost, schopnost popsat vjemy barvitými a vzletnými slovy. Při vyšších
dávkách přichází i opojení, příjemná únava, závrať, lehkost a tíže v
končetinách, fenomén "gumové podlahy", dále odosobnění, poruchy vlastního "já" k
okolnímu světu, uvolnění potlačených vzpomínek, euforie, dotyčný má sklon k
divokým a bizarním nápadům, zhoršují se vyjadřovací schopnosti, téměř úplně
ztrácí chuť k jídlu. Tělo připadá někdy jako velmi těžké, že nejde ani zdvihnout
prst, pak zase lehké, vzniká dojem, že lze vzlétnout a plout místností jako ryba
v akváriu. Barvy nabývají zvláštní plnosti a sytosti, jsou vidět girlandovité a
arabeskovité ornamenty, bohaté iluze a pseudohalucinace, obrysy předmětů
nabývají na ostrosti, načež se jemně rozplývají, rozměry prostoru se mění,
perspektiva se zplošťuje a prohlubuje. Vzniká dojem jako při pohledu kukátkem,
které chvílemi vše přibližuje, pak zase vzdaluje. Člověk si přetváří monotónní
akustické podněty v sugestivní hudbu, časté jsou synestezie, zvuky mají barvy a
barvy mají vůni, je vidět hudba linoucí se jako zvláštní barevné vlnovky z
reproduktoru. Změní se prožívání času a prostoru jako dimenzí, někdy má člověk
tendenci vyhledávat samotu. Při vhodném výběru prostředí si lze zachovat
kritický postoj k prožívanému a vědomý odstup. Ten však může být i na krátké
okamžiky ztracen a intoxikovaný může propadnout panice, z pseudoiluzí se stanou
iluze a halucinace, dochází k paranoidním interpretacím - bojům s démony,
přichází hrůzy opravdové psychózy a agrese. Tehdy je potřeba odstranit hrozivé
vlivy a věci, pomáhá klidný hovor. "Psychedelická dávka" (350 - 500 mikrogramů)
způsobuje úplné, ale dočasné zhroucení obvyklých cest vnímání světa a sebe
(mystická transcendence). Špatné tripy (panika, sebevražedné chování, deprese)
se většinou objevují jen při psychedelických dávkách (200 mikrogramů a více).
Někomu se účinky LSD zdají nudné a míchají jej s jinými drogami (psilocybin,
meskalin). Vizionářské stavy A. Huxley dosahoval právě kombinací 200 gama LSD a
30 mg meskalinu. Kombinace s marihuanou zvyšuje vizualizaci, poruchy vnímání a
řeči, při skomírání efektů LSD je může znovu posílit. Kombinace s MDA a
podobnými látkami je též možná, je ovšem potřeba dopředu znát jejich efekty.
Efekty alkoholu LSD přebíjí a působí proti nim (alkohol je sedativum, LSD
účinkuje jako stimulant). Při kombinaci s metamfetaminem mohou přijít jak
extatické dojmy, tak velice nepříjemné tělesné stavy při doznívání efektu.
CHEMIE: LSD-25 lze získat synteticky, ale je to příliš nákladné. Nejlépe se
vyrábí z indolovaných alkaloidů námelu. Někteří studenti vysokých škol
chemických si ji dovedli vyrobit dokonce i v poměrně dobré kvalitě, avšak
syntéza je obecně velmi náročná. Samotná L-lysergová kyselina psychotropní
účinky nemá. LSD-25 je dietylamid tartarát lysergové kyseliny,
9,10-Didehydo-N,N-dietyl-6-metylergolin-8B-Carboxamid, psychoaktivní je pouze d-
stereoizomer. Při přidání atomu bromu (3-brom-N-amid) také psychotropní není
(podání této látky před LSD může její účinky rušit). Dnes se LSD získává z
ilegálních laboratoří, někdy s příměsemi jiných psychotropních látek, takže ji
nejde přesně dávkovat, často ale velmi kvalitní. Cena je na ulici 200 Kč za
"tripa" (100 mikrogramů). Amidy kyseliny lysergové byly zjištěny i v přírodě - v
semenech některých lianovitých rostlin Jižní ameriky, používaných jako
dysleptika. Jsou to Ipomoea Violacea (Povíjnice fialková) a Rivea Corymbosa.
Obsahují d- amid kyseliny lysergové (Ergin LA-111, Isoergin), Ipomoea 0.06%,
Rivea 5x méně. Též semena Ipomoea purpurea mohou sloužit jako náhražka LSD (1
semeno odpovídá asi 1 mikrogramu LSD). Průběh intoxikace těmito semeny je daleko
nepříjemnější.
PŮSOBENÍ: LSD zasahuje do oblasti serotoninových i dopaminových receptorů; v
podstatě je serotoninový antagonista. LSD ovlivňuje 5-hydroxytryptamin
(Serotonin), inhibitorní transmitter. Když je jeho aktivita snížena, následující
neuron v řetězci se stává aktivnější. Serotoninové receptory mají patrně vliv na
řízení vnímání, spánku, pozornosti a nálady, takže aktivity LSD a jiných
halucinogenů je možné vysvětlit jako odstraňování zábran v těchto systémech. U
LSD byla zjištěna možnost kombinace s dalšími indolovými alkaloidy
(psilocybinem, DMT) a meskalinem, ale ne s hašišem. Bohužel nelze plánovat
průběh intoxikace, který v kombinaci s DOB může být katastrofický. LSD-25 je
vůbec nejúčinnější halucinogen - k vyvolání účinku stačí spolknout 20-50
mikrogmamů, obvyklá dávka je 100 gama, v 60. letech se však běžně bralo 350 -
500 gama (tzv. psychedelická dávka). Původní popis Sandozu radí 0.5 až 2
gama/kg; začít s 25 gama a postupně po týdnu zvyšovat do dosažení optimální
dávky 50 - 200 gama. V některých případech (chronický alkoholismus) je třeba až
4 gama/kg. Podává se většinou orálně (bílý prášek - tablety nebo napuštěný
papírek), tj. cucá se nebo polyká. Účinky se projeví obvykle za 20 minut až
hodinu, při píchnutí do žíly po několika sekundách. Dojde ke zrychlení, pak ke
zpomalení tepu, zvyšuje se teplota, rozšíří se zorničky, objeví se poruchy
motoriky a nepříjemné pocity. Po 2 hod. zůstává v těle 1-10% nezměněné látky.
Psychotropní efekty se projevují po 30 až 90 minutách (po nitrožilní aplikaci
dříve), a trvají 5 až 12 hodin. V té době je většina látky nedetekovatelná nebo
vázaná na játra - působí zřejmě její metabolity. V takovémto stavu splývají
smyslové vjemy, barvy jsou jasné, mění se chápání času, je narušeno tělesné
schéma, norma se střídá s abnormálními prožitky. Mohou vzniknout komplikace:
křeče, aj. Psychotické reakce (paranoidní bludy, halucinace, strach) vznikají i
u dříve zdravých lidí (i následkem jediné dávky) - LSD je sama nezpůsobuje, může
však spustit skrytou psychózu; nelze předem stanovit, kdo k ní má dispozice.
Tyto stavy bývají často způsobeny nevhodnou aplikací (nepřátelské prostředí -
např. ten, kdo LSD používá při strachu z policie, se stává snadnou obětí
extrémního stihomamu). Zřídka dochází k sebevraždám, při nekontrolovaném užití v
poměru 1:1000. Sidney Cohen zkoumal LSD na 5000 lidech, kteří si celkem 25000x
vzali LSD. Dospěl k 1.8 psychóz, 1.2 pokusů o sebevraždu a 0.4 úspěšných
sebevražd na 1000 dávek a k závěru: "LSD je úžasně bezpečná droga." Na LSD
rychle vzniká tolerance (do 3 dnů), tj. další dávky brané rychle po sobě už
tolik neúčinkují. Tolerance klesá stejně rychle.
NÁVYK: LSD-25 je jediná droga, u které bylo prokázáno, že má nulový potenciál
fyzického i psychického návyku. Psychická závislost však trvá i týdny (nebo
naopak může vzniknout averze vůči droze). Je takto někdy používáno lidmi
zneužívajícími více látek jako nástroj útěků, eskapismu. Byly zjištěny
indukované chronické psychotické stavy, podobné schizofrenii.
LÉČBA: Chránit před poraněním. Chlorpromazin i. m. - 50mg každé tři hodiny.
Nikdy Respirin. Psychotické stavy může tlumit alkohol, vitamin B3 (nebo niacin).
3.2.2. DOM, DOB DOB (bromo-STP) je chemicky 2,5-dimethoxy-bromamfetamin; spojuje strukturu
amfetaminu a meskalinu. Je to psychotomimetický halucinogen. Rozšiřuje vizuální
vnímavost, zesiluje barvy, přicházejí barevné, důležité sny. Efekty jsou opět
příbuzné LSD. Poprvé se objevil v Británii v 70. letech jako náhrada LSD (též na
papírcích, jelikož dávky jsou 1-3 mg). Aktivní je už pod 1 mg a tudíž netoxický
a relativně bezpečný, ovšem byly zaznamenány i 24 až 36 h trvající tripy po
předávkování (75 mg). Průběh je pak nekontrolovaný, agresivní a zuřivý.
Předpokládá se, že 30 - 35 mg vyvolá smrt. Také zde je intoxikace zhoršována
neuroleptiky.
3.2.3. 2C-B (2C-D, 2C-E) 3.2.4. PCP 3.2.5. Ketamin 3.2.6. Další (E4Euh, DIPT, ALD-52) 3.3. Nootropní látky 3.3.1. Piracetam 3.3.2. DMAE, cholin, lecitin 3.3.3. Hydergin, sulbutiamin (Arcalion)
3.3.4. Vasopressin (Diapid) 3.3.5. L-fenylalanin 3.3.6. Pemolin (2-imino-5-fenyl-4-oxazolidinon)
3.4. Psychotropní látky jiných skupin
3.4.1. Barbituráty 3.4.2. Nebarbiturátová hypnotika
3.4.3. Běžná analgetika obsahující fenacetin 3.4.4. Neuroleptika 3.4.5. Trankvilizéry 3.4.6. Silná analgetika 3.4.7. Methadonová skupina 3.4.8. Těkavé látky 3.4.9. Kysličník dusný 3.4.10. Izopentylnitrit (izoamylnitrit) 4. Konopí Konopí seté je nápadná rostlina dorůstající výšek 2 - 3 m, konopí indické je
menší (1 m) a má delší listy. V Holandsku se prodávají semena vyšlechtěných
odrůd, jež lze pěstovat doma ve sklenici. Konopí totiž potřebuje hodně světla,
bez něhož správně nevyroste; při domácím pěstování, ať již kvůli skrytí či
urychlení se umisťuje do uzavřené místnosti polepené AL-fólií matnou stranou
navrch, ve které se svítí výkonnými výbojkami. Osvětlení by mělo být 10 000 - 30
000 lumenů na čtvereční metr (to je když vám expozimetr poradí pro film ISO 100
clonu 11 - 20 při závěrce 1/125 s), při růstu méně, když kvete více. Vypěstovat
se dá např.: 14 týdnů svítit 18 h denně, pak dobu osvětlení zkrátit na 12 h a
vytvořit tak podzim, a za dalších 6 týdnů by měly rostliny kvést. Nesmí se též
zapomenout na větrání. Takto se dá vypěstovat kdykoli během roku, ve volné
přírodě se sází 1. května. Jak konopí dorůstá, mají nové a vyšší lístky více a
více THC. Nejvíce je ho pak v paličkách květů samičích rostlin (pěstují se pouze
samičí; jakmile se dají rozeznat, samčí se odstraní, nebo se nechá jedna kvůli
semínkům).
4.1. Marihuana Konopí se používá v různých formách - ganja (samičí květenství čili palice
pokryté lepkavou pryskyřicí), bhang (horní listy samičí rostliny), charas
(pryskyřice setřená rukama ze samičích květenství) a hašiš (pryskyřice
extrahovaná s tuky ve vařící vodě a vykrystalizovaná). Termíny bhang a hašiš
jsou v některých místech používány pro nápoje připravené z konopí: 4.2. Hašiš
MDA (3,4-methylendioxyamfetamin) byla populární krátce v
70. letech jako "droga lásky"; přízvisko se někdy používá i pro MDMA. Má větší
stimulační účinky a je více toxická.
MDE, MDEA
(N-ethyl-methylendioxyamfetamin), často nazývána "Eva", má podobné účinky, méně
komunikativní a emoční, více intelektuální.
Vlastní halucinogeny jsou
drogy, které u zdravého člověka vyvolávají psychické změny. Způsobují poruchy
vnímání, zasahují cítění, myšlení, pod sebezáchovy a nálady. Jen zřídka u nich
jde o pravé halucinace. Patří sem substituované indolakylaminy (LSD-25,
dimetyltryptamin, psilocybin), substituované fenylalkylaminy (meskalin) a
syntetické halucinogeny - amfetaminové varianty (PMA, STP, DOB). Od těchto
halucinogenů odlišujeme tzv. delirogeny: jde o látky s intenzivními centrálními
anticholinergními vlastnostmi, které zpravidla vedou ke kvalitativní poruše
vědomí. Jsou to phencyclidin a phencyclidinová analoga (PCE, PCPy, TCP),
benactyzin a ditran, též antiparkinsonikum trihexyfenidyl (Trifenidyl), atropin
a skopolamin (četné rostliny a houby s psychotropními alkaloidy - muskarin,
ibotenová kyselina, muscimol, myristicyn, harmalin, ibogain).
Celkem roste v
Evropě asi 20 halucinogenních rostlin, ve střední a jižní Americe asi 130; byly
používány ke kultovním účelům a v příslušných etnických oblastech byly obklopeny
různými tabu. T. McKenna je přesvědčen, že nejdramatičtější změnu ve vědomí
před-člověka způsobily v pravěku právě psychedelické houby a radí, aby člověk,
než si nějakou drogu vezme, vždy napřed studoval historii jejího použití starými
národy.
Mezkalin (mexc, buttons,
cactus)
Kaktus Peyotl byl indiány amerického jihozápadu a Mexika dlouho
používán jako prostředek spojení s božským světem a požívání jeho usušených
květů je dodnes hlavní svátostí indiánské církve. Pole působnosti má dnes také
při experimentálně psychologickém výzkumu. Vyvolává podobné účinky jako LSD.
Bohaté zrakové iluze, opojení, únava, gumová podlaha, nohy jako by samy
odskakovaly od země, pocit, že je není možno ovládat, odosobnění, poruchy vztahu
k okolnímu světu a svému tělu (výraznější než při LSD). Někdy zúžení vědomí,
méně bizarních nápadů, vnímání je změněno, někdy zpříjemněno. Meskalin způsobuje
syneztezii, úder je vnímán barevně. Asi nejvyhledávanější jsou zářivé, barevné
pseudohalucinace a halucinace, vidiny girlandovitých a arabeskovitých ornamentů,
velmi pestrých a kaleidoskopicky se měnících. Předměty se "tváří", mají mimiku.
Někdy je zbystřen sluch, je však špatná lokalizaze zvuku. Taktéž nastává snížení
schopnosti diferencovat akustické podněty - člověk si iluzivně přetváří zvuky,
má čichové, chuťové a jiné, i sexuálně zabarvené halucinace. Špatně se odhaduje
vzdálenost, jsou poruchy vnímání času - většinou se zpomaluje, někdy zrychluje.
Je výrazná nechuť k jakékoli činnosti, psychomotorický útlum. Někdy přichází
smích, až nutkavý, jindy deprese, paranoia. Na meskalin se hned navnadil i Jim
Morrison, když si v jedné knížce prohlédl, jak vytváří svoje sítě pavouk,
kterému tuto drogu podali. Byly utkány naprosto chaoticky, na rozdíl od LSD, po
kterém zůstávaly geometricky pravidelné.
DMT je jedním z nejrychleji
a nejintenzivněji působících halucinogenů. Objekty ztrácí veškerou formu,
rozpadají se na hru vibrací, lze zažít transport do jiného vesmíru, setkání s
cizími tvory. Nedoporučuje se snaha vyzvídat, jen pozorovat. Nejlepší pro trip
je světlý pokoj, nikoli však přímé sluneční světlo (barvy jsou jinak
neuvěřitelně intenzivní). Po návratu z hyperprostoru je nejlepší začít mluvit,
myšlenky si případně zaznamenat na magnetofon. DMT bylo objeveno r. 1931, jeho
halucinogenní efekty 1956. Nachází se v mnoha rostlinách, např. Mimosa hostilis
(z jejích kořenů se dělá halucinogenní nápoj Jarema) nebo Ayahuasca (má
psychotropní účinky, produkuje stavy s telepatickou zkušeností). Při intoxikaci
se objevují mydriáza (rozšíření zorniček), tachykardie (zvýšený tlukot srdce),
je těžké vyjádřit myšlenky, koncentrovat se. DMT značí N,N-dimetyl-tryptamin. Je
podobný bufoteninu, blízký psilocybinu. Po svalové injekci dojde k náhlému
rauši, který trvá 1 - 2 hodiny. Injekce do žíly nebo kouření působí ještě
rychleji Průběh může být někdy zlý. Dávky se při inhalaci pohybují mezi 40 a 70
mg (doporučuje se mezi 40 a 55 mg) a měly by být přesně odváženy. Pokud nestačí
30 s kouření, nemá cenu pokračovat (až po nejméně 1 h). Již při inhalaci se
objevují intenzivní tělesné pocity a slabost (výpary chutnají jako hořící
plastik), je vhodné sedět a mít kolegu pro další manipulaci s dýmkou. Trip
začíná ihned, vrcholí za 5 až 20 minut a trvá asi půl hodiny. Po jeho skončení
lze aplikovat další halucinogen perorálně (LSD, MDM, MDA, psilocybin), jeho
účinky se znásobí a umožní lépe porozumět vizím z DMT (Pozor, kombinovat drogy
se nedoporučuje!). Dávka 40mg se dá sehnat např. ve Frankfurtu za $35 (WOW!).
DET (dietyltryptamin) má tytéž účinky, jsou jemnější, podobné psilocybinu a
trvají déle (1.5 - 2 h). DPT (dipropyltryptamin) působí stejně, má menší
vedlejší účinky než DMT. Trip trvá delší dobu, podle dávky (15-30 mg: 1.5 - 2 h,
60 - 150 mg: 4 - 6 h).
Účinky vypadají jako polospánek s barevnými vizemi, nebo je zvýšená
aktivita, euforie, pocit lehkosti, pohyblivosti. Nervy jsou stimulovány a stav
minimálního vlivu vůle produkuje silné efekty. Například, když někdo chce
překročit malé stéblo trávy, kráčí a skáče, jakoby překážky byly kmeny stromů.
Jestliže je člověk normálně hovorný, jeho řečové nervy jsou v neustálé aktivitě
a on nedobrovolně vyzradí svá tajemství, plně při vědomí a chtě si je uchovat,
ale bez moci jakkoli se ovládnout. Kdo má rád tanec, tančí a milovník hudby
neustále zpívá. Jiní běží nebo jdou zcela bezmyšlenkovitě tam, kam vůbec jít
nechtějí. Někdy člověk mluví ke svým vizím, se skelným pohledem. Psychické
vzrušení se stupňuje a projevuje se inkoherentním myšlením, ztrátou kontaktu s
okolím, halucinacemi. Také motorický neklid se zvyšuje (bezúčelné pohyby,
grimasy, nekoordinovanost. Je-li excitační stadium prožíváno ve spánku, bývají
přítomny halucinační sny a nemocný se zpravidla probouzí až zvracením. Snové
stavy jsou prožívány buď s pocitem přechodu do posmrtného života, nebo s pocitem
depersonalizace. V druhém údobí (komatózním) je člověk v různě hlubokém kómatu.
Po (i spontánním) probuzení mívá často pocit reinkarnace.
Muchomůrky červené jsou také
houby, které si brali Vikingové, aby vstoupili do vhodného stavu "beserker" pro
bitvu. V této houbě má původ i 3500 let stará droga soma, přinesená Árijci do
údolí Indu, která dala vzniknout mj. i tisíci hymnám véd (R. G. Wasson).
Psychické a neurotoxické změny vyvolávají zejména muchomůrky z vyšších
horských poloh; u muchomůrek z teplých krajů převládá muskarinový typ otravy.
Smrtelné otravy muchomůrka červená obvykle nevyvolává. Podobné vlastnosti jako
muchomůrka červená by měla mít muchomůrka královská (A. regalis), potažmo i
muchomůrka tygrovaná (A. pantheris - ovšem v menších dávkách), ale kdo se v
houbách a v muchomůrkách příliš nevyzná, neměl by riskovat záměnu s některými
vysoce jedovatými druhy.
Muchomůrky obsahují
muscimol a muscazon (ten je v menších množstvích a méně aktivní), oba CNS
halucinogeny, ovlivňují serotonigerní synapse, jde o parasympatikomimetika. Dále
kyselinu ibotenovou, která je asi hlavní účinnou látkou, její obsah je 0.05 -
0.1 % převážně v klobouku houby, přičemž její množství kolísá podle sezóny (v
létě více, na podzim méně), která "přepíná" intoxikaci (způsobuje trhání svalů
apod.) a muskarin, vysoce toxický alkaloid (obsah je velice nízký, 0.0002% v
čerstvé tkáni, což je málo pro fyziologickou aktivitu). Teplo při sušení houby
dekarboxyluje a dehydruje kyselinu ibotenovou, a ta se mění v biologicky
účinnější muscimol a téměř neúčinný muscazon.
Houbičky, gamble
(Mushrooms, shrooms)
Psilocybin a psilocin byly nejprve získány z
mexických hub psilocybe a stropharia zásluhou etnobotanika R. G. Wassona a "otce
LSD" A. Hofmanna; vyskytují se však i v některých středoevropských houbách, jako
jsou naše Lysohlávka kopinatá a Lysohlávka česká (Psilocybe semilanceata,
Psilocybe bohemica Šebek). Obsah účinných látek odvisí od lokality růstu a klesá
skladováním. Normální dávka bývá 20 mg (25-60 lysohlávek kopinatých). 9 - 10 mg
psilocybinu aplikovaného podkožně vyvolává euforii, úsměvnou duševní pohodu,
zvýšenou usměrnitelnou aktivitu, zdvořilost a uhlazené chování, mikroskopické a
jiné barevné vize bez úzkostného doprovodu - "Jako když se dívám na barevnou
filmovou operetu.", pocity rozbití a prohloubení časových a prostorových
souvislostí, deformace tváří a osob. Všechny barvy (i na bílých plochách),
nabývají krásných, teplých, pastelových odstínů, jsou vzájemně sladěny "jako
obrazy impresionistů". Bez prudkého myšlenkového tempa a agitovanosti LSD, a bez
změn osobnosti jako po meskalinu. Vše většinou končí náhle 6 hodin po aplikaci
(lze přerušit např. barbituráty či neuroleptiky). Vyvolává psychickou závislost;
kombinace s marihuanou zvyšuje vizualizaci a poruchy vnímání, způsobuje však
ukončení tripu, proto se kouří až ke konci, kdy posiluje skomírání efektů.
Dva až tři dny před tripem je vhodné zásobit se informacemi, které budou
potřeba, přečíst si nějaké knihy, podívat se na filmy o přírodě. Pak též pustit
do pokoje čerstvý vzduch, přinést květiny apod. Hudba je nejlepší klidná a
pomalá, bez bicích. Při častém opakování ztrácí zážitek s lysohlávkami svou
"božskost", takže je nejlepší omezit se pouze na 4 až 10 dávek ročně.
Klobouček -
většinou má průměr 0.5 - 2 cm, většinou vyšší než širší, má tvar úzkého kužele
se špičatým výčnělkem (bradavkou), je světle žlutohnědý, s tmavším okrajem,
sušením téměř zbělá. Hladký, za vlhka slizký nebo lepivý, nikdy se nerozvíjí. V
některých krajích je klobouček plošší, až 5 cm v průměru, bíložlutý často s
nazelenalou bradavkou. Po dešti jsou slizké a natrhané rychle získají
modrozelenou barvu.
Nožka - 5 až 20 cm dlouhá, o průměru 2 - 3 mm, štíhlá,
válcovitá, nepravidelně pokroucená, světlejší než klobouček a často zbarvená do
modrozelena směrem k základně.
Lupeny - olivové, šedohnědé až šedočerné,
široké a husté. Spóry purpurově červené.
Tělo - tenké, pevné, některým je
jeho chyť odporná.
Podobné druhy - Psilocybe cyanescens (nemá na kloboučku
výčnělek), Psilocybe fimetaria (roste na hnoji), obě jedovaté.
Test na
psilocybin - poškozené tělo houby po 20 - 120 minutách zmodrá (jako inkoust, ale
protože je houba žlutavá, vypadá to modrozeleně).
Roste od srpna do
listopadu, často ve velkých skupinách v půdě, v trsech trav, na mýtinách,
pastvinách, loukách, na okrajích lesů v listí a u cest, ale nikdy ne na hnoji,
jako jiné lysohlávky. Není příliš hojná, nachází se zejména v podhorských
oblastech (po prudkém dešti a dlouhém hledání). Na ulici se prodává za 10 Kč
jedna houbička, takže dávka vyjde i na 500 Kč.
Velká skupina
rostlinných halucinogenů je reprezentována i u nás rostoucími zajímavými
lilkovitými rostlinami, většinou prudce jedovatými obsahem svých alkaloidů.
Nejvýznamnějšími zástupci této skupiny jsou durman neboli panenská okurka, rulík
zlomocný a blín černý (solanaceae: Datura stramonium, Atropa belladonna,
Hyosciamus niger). Ve středověkém kouzelnictví měly důležitou úlohu a byly
součástí čarodějnických mastí, jimiž se mazaly čarodějnice "před odletem na
sabat", tj. aby upadly do zvláštního mrákotného stavu s bohatými halucinacemi a
sny. Atropin zvyšuje dynamogenii, touhu po pohybu, sklon k nemotivovanému
smíchu, zrakové, ale i sluchové a čichové halucinace. Halucinace jsou velmi
pohyblivé, mnohotné, létání, ježdění, otáčení. Zajímavá je značná tendence k
agresi. Leckde na světě se ještě používají ke změně psychiky (na jazzových
festivalech v USA apod.). Vyvolávají daleko těžší poruchy vědomí, než třeba
hašiš, LSD, nebo i DMT. Proti nim je to jako zahrávání si s dynamitem. S rulíkem
se celá koncepce reality hroutí, vědomá kontrola zážitku je nemožná. "Jeden
moment můžete sedět a dívat se na televizi a ten další vás najednou vaše mrtvá
babička vedle na pohovce požádá o ještě trochu čaje. Já osobně jsem se koupal s
miliony hmyzu a nevěděl, jestli je to skutečnost, nebo ne..." I zkušení jako T.
McKenna mají strach z míst, kam se lze s rulíkem dostat. Po skončení účinku
(trvá 24 - 36 hodin) jsou účastníci kritičtí. Někteří farmakologicky vzdělaní
závisláci experimentují i s těmito látkami jako drogami nebo za použití čistých
alkaloidů. Snaží se modifikovat obrazy jiných intoxikací, nebo se pokoušejí
zvládnout některé nepříjemné vegetativní projevy. Jednoduchá příprava rulíku ke
konzumaci (pozor - všechny části rostliny jsou prudce jedovaté!): namočí se na
několik dní do alkoholu, potom se odpaří zbývající tekutina. Začít je možné s
200 mg zbylé gumové báze. Mějte u sebe nějakého přítele, telefon a číslo
nemocnice, radí se. Lilkovité rostliny obsahují v různých zastoupeních
scopolamin, hyosciamin, atropin a meteloidin (durman). V zásadě je jim chemicky
příbuzný kokain. Tyto alkaloidy působí jako parasympatolytika. Blokují
parasympatická zakončení, vytlačují acetylcholin.
Další známý halucinogen
- Muškátový oříšek se většinou pije v teplém nápoji (mletý, asi 1 polévková
lžíce - 15 až 25 g). Účinek je narkotický, ale může vyvolat i vzrušení. Objevuje
se za 10 min - 4 hod. a trvá 5 - 24 hod. Muškát obsahuje Myristicin - 4%, Safrol
- 0.6% aj., chemicky velmi podobné dopaminu a meskalinu. Berou ho často vězni a
ti, kterým nevadí drsná "opice" po něm. Berou plnou krabičku od sirek, nebo si
vaří nápoj magorák, což je hlavně vývar z cigaretových špačků s různými opojnými
ingrediencemi, např. muchomůrkou červenou. Experimentátoři mluví o ztrátě
starostí, většina jej přirovnává k marihuaně. Stoupá žízeň, kolísá hlad,
přítomnost druhých je nežádoucí, někdy indiferentní; nálada jde většinou do
deprese. Trip je často doprovázen nepříjemnými vegetativními projevy -
závratěmi, nevolností. Fyzický atak muškátového oříšku na tělo je tak silný, že
může u žen přivolat menstruaci; ve středověku se používal k potratům.
Bufotenin
V
roce 1971 také kouřili užívači drog v Queenslandu rozsekané kůže ropuch pro
jejich halucinogenní efekty. Žabí kůže takto byla používána po celém světě.
Kromě sterolových derivátů byly totiž z některých kožních sekretů ropuch
izolovány basické dusíkaté sloučeniny. Jsou to deriváty pyrokatechinu a
indolalkylaminů a souborně se nazývají bufoteniny.
Kawa-kawa je kořen opojného pepře Piper methysticum,
rostoucího v oceánii. stejně se nazývá nápoj připravovaný z kořene žvýkáním
zlepšující náladu a ve velkých dávkách působící hypnoticky.
Bulbokapnin - Naše rostlina Dymnivka dutá (Corydalis
cava) obsahuje 5% alkaloidů, které se dělí do 3 skupin; v jedné z nich je i
bulbokapnin. Po dávkách 0.2 - 0.5 g lze pozorovat u vyšetřovaných osob pomalost,
celkovou pohybovou chudost, občasné zapomínání končetin v nepřirozených
polohách, např. nohy zdviženy nad podložku a hlava neopřena (tzv. fiktivní
poduška) a duševní změny. Všichni udávali pocit duševní strnulosti, prodloužené
ulpívání myšlenek a současné uklidnění a ujasnění ve vlastním nitru. Katatonický
syndrom.
Je alkaloid z kůry kamerunského stromu Pausinystalia
yohimbe. Působí pohlavní dráždění a rozšíření cév. Smrtelná otrava není známa.
Po požití větších dávek se rozbuší srdce, pálí v očích, překrví se pánevní
orgány. Může nastat erekce a krvácení z genitálií. Běžná terapeutická dávka je 5
- 10 mg perorálně. Yohimbinu jsou blízce příbuzné všechny alkaloidy Rauwolfie.
Žen-šen je kořen mnoholeté travnaté byliny všehoj Panax
ginseng, která roste na dálném východě. Byl znám již 4000 let př. n. l. V
lidovém lékařství je žen-šen účinný při každé slabosti, číňané jej prohlašovali
za "elixir potentionis". Výzkum prokázal, že žen-šen zvyšuje pracovní schopnost,
aniž vyvolává nespavost, zlepšuje oční adaptaci a akomodaci. Řádná dávka též
zlepšuje negativní příznaky dojezdu po amfetaminech.
Jsou identické alkaloidy. Banisterin
je v Brazilské tropické liáně Banisteria caapi, používá se amazonskými Indiány
jako narkotikum (Yagé, Ayahuasca, Caapi). Nejdříve procházejí stadii slepé
zuřivosti, načež se dostavuje příjemná polonarkóza. Harmin je v semenech Routy
turecké (Peganum harmala - vyskytuje se v Eurasii od Španělska po Tibet). Působí
hlavně na afektivní stránku člověka a na pohybové volní impulsy. Je nazýván
jedem agrese. Při dostatečné dávce se dostavuje silný vztek až slepá zuřivost,
následovaná stavem sníženého vědomí, příjemným, snivým. Tato snivost je zvláště
u Indiánů, u Evropanů dávka 200 mg způsobila deprese a nepříjemné duševní stavy.
Extrakt z liány Haemadictyon amazonica, obsahující yagéin a yagenin, působí živé
zrakové halucinace, v nich převládá modrá barva v různých odstínech.
Kromě LSD-25
(v přírodě se vyskytují pouze příbuzné lysergamidy) se sem řadí tzv. Designer
drugs, fenetylaminy popsané asi nejlépe v známé knize Phenethylamines I Have
Known And Loved (Pihkal) od A. Shulgina a jeho ženy (DOM, DOB, DOI, MDA, MDMA,
MMDA, DMMDA, MDE, 2C-B, 2C-E, DOET, DOPR, p-DOT, MBDB, MMA, LE-25 ...), pak
látky na bázi PCP, a jiné. Mohlo by sem náležet i MDMA a příbuzné drogy, jsou
uvedeny v oddíle stimulantů jako látky na bázi amfetaminu.
kyselina, kyselinka, Bart Simpson,
Homer, Stříbrný surfař, trip, čtvereček, papírek (A, Acid, Microdot, Windowpane,
Vitamin A, Electric cool aid, Sugar, Blotter, Heavenly blue, Wedding Bells, Tab,
Ticket, Twenty-five)
V roce 1938 mladý chemik švýcarské firmy Sandoz Albert
Hofmann syntetizoval v rámci své práce různé deriváty kyseliny lysergové, mezi
nimi i její dietylamid, kterému dal jméno LSD-25. Nezdálo se, že by měl na
krysách a kočkách nějaké zvláštní účinky a tak byl uložen k ledu. O pět let
později, na jaře roku 1943 to Hofmannovi ale nedalo a vyrobil dietylamid znova.
Aniž by si ho aplikoval, zažil doma zvláštní stavy. Vzal si tedy na vlastní pěst
na zkoušku nejmenší dávku, jakou si u podobných látek dokázal představit - 200
mikrogramů a objevil tak plné účinky této vůbec nejsilnější drogy. O nějakých 25
let později, kdy už si LSD vzaly statísíce lidí, si lízl také jistý indický
sadhu - svatý muž Hari Dass Baba, aby porovnal výsledky svých starých
transcendentních cvičení, vedoucích k samadhi s tím, co mu umožnila "kyselina" a
svůj zážitek vyjádřil slovy: "Američané se stali příliš velkými materialisty.
Proto se jim Bůh zjevil v podobě hmoty - jako LSD." U Indických guruů
psychedelika obecně vzbudila značný zájem, i když tvrdili, že podobných stavů
mohou dosáhnout i svými meditacemi.
Říká se, že jeden z největších
spisovatelů moderní doby, Aldous Huxley, klasik SF žánru a velký filozof, se s
naším světem rozloučil stručně; když umíral, napsal na kousek papíru tři
písmena: L-S-D. Že to byl jeho poslední odkaz lidstvu. Ve skutečnosti to napsal
své ženě, protože chtěl, aby mu podala dávku, jelikož už sám nemohl. LSD se v
50. letech začalo používat jako léčebný prostředek v psychiatrii, velké výsledky
s ním dosáhl např. Stanislav Grof (Snad právě LSD stálo u základů
transpersonální psychologie). Firma Sandoz ho také pod názvem Delysid pro tyto
účely vyráběla. Když se v 60. letech rozmohlo jeho masové "zneužívání", i mezi
dětmi, byla výroba zastavena. Po osm let ho potom produkovala pro celý svět naše
Spofa.
LSD se významně používalo jako pomůcka psychoterapie, protože zpřístupňuje
"jiné formy vědomí". Ukázalo se, že výsledky jsou značně ovlivněny očekáváním
psychoterapeuta a že reakce se mění od osoby k osobě i při různých sezeních.
Mnoho pacientů si již opakování nepřálo. Mnozí říkali, že se jim objevují
vzpomínky z dětství, že jde o transcendentální zkušenost. Experimenty, které se
u nás s LSD prováděly na studentech psychologie po přípravě, která zahrnovala
četbu a poslech filozofických stoických textů, bylo po jednorázové dávce 300
gama zjištěno, že nedošlo ke změně skóre v dotazníku životního smyslu,
statisticky významně se snížila rigidita a dogmatismus a významně se změnil
postoj k neobvyklému a mystickému chápání skutečnosti. Zážitek byl hodnocen jako
významný příspěvek k lepšímu porozumění sobě a k rozšíření obzoru pro hodnoty.
Tyto trvalejší změny se vykládají jako následek hlubokého zážitku, jako může být
i láska, smrt blízkého, prožití bouře na moři (Huxley: "Člověk vracející se
dveřmi ve zdi nikdy není stejný jako ten, který jimi prošel ven."). Po užití
LSD, stejně jako po jiném intenzivním emocionálním zážitku, mohou nastávat
flashbacky (trpí jimi asi 25% lidí - 39% z nich je má za děsivé, 57% za
příjemné). Jsou to okamžiky, kdy se psychické stavy vracejí na podněty běžného
světa i bez drogy. Nejčastěji se objevují jako kratičké záblesky několik dní po
intoxikaci večer při usínání, méně často i během dne: člověk na chvíli zase vidí
zvláštní fialové halo kolem předmětů, objeví se synestezie, rovný chodník se
začne hadovitě vinout. Zpravidla lze tyto vjemy vůlí modifikovat, zahnat a zase
třeba úmyslně znovu vyvolat. Po užívání LSD a podobných látek se někteří lidé
stanou senzitivnější k psychedelickým účinkům marihuany. Kouření marihuany je
pravděpodobně jeden z nejobvyklejších zdrojů flashbacků.
DOM poprvé syntetizoval A. Shulgin
a podobně jako LSD u Hofmanna je to jeho "problémové dítě". V polovině roku 1967
se začalo objevovat na ulicích San Francisca pod názvem STP, nebo "Super LSD".
STP mělo znamenat "Serenity, Tranquility, and Peace" (vyrovnanost, klid a mír),
interpretovalo se však i jako "Super Terrifying Psychedelic", "Stop The Police",
nebo policií jako "Too Stupid To Puke". Ve skutečnosti jsou ta tři písmena vzata
z názvu jedné naprosto nesouvisející přísady do motorového oleje; jistý expert
to v populárním článku o drogách obrátil a napsal, že tato přísada do motorového
oleje má psychedelické vlastnosti - ještě že děti lásky příliš nečetly. Podobně
jako u LSD je člověk schopen separovat komponenty složitých věcí, vnímá více
barev a vnímá je jako extrémní (mění se jejich význam), se zavřenýma očima je
vidět obrázky synchronizované s hudbou, poslech hudby je neuvěřitelným zážitkem.
Jako jedna dávka stačí již 3 - 10 mg, zpočátku se ale distribuovalo v 20 mg
tabletách a spolu s netrpělivostí při pomalejším nástupu, než jaký je u LSD
(jako obvykle nebylo známo, co to vlastně je), docházelo k častým případům
předávkování. Účinky mohou trvat až 24 - 72 hodin, čím více, tím delší trip.
DOM je 2,5-dimethoxy-metylamfetamin. Je velmi blízký amfetaminu,
noradrenalinu a dopaminu. DOM je "čistší" 5-HT2 antagonista než LSD, příznaky
jsou také podobné jako u LSD, ale při vysokých dávkách doprovázené zmateností,
úzkostí a zuřivostí, svalovými křečemi a křečemi v břiše. Na to příznivě působí
Valium - Diazepam, nebo opět Chlorpromazin.
2CB, CBr,
bromo-mescaline, Venus, Nexus, Zenith
Účinky jsou podobné MDMA s většími
vizuálními efekty, méně stimuluje, rozšiřuje všechny smysly. Přináší halucinace
jako LSD, obzvláště barevné. Způsobuje zvýšenou tělesnou senzitivitu na pachy,
chutě, citlivost kůže, sexuální stimulaci, zvyšuje pocit fyzického zdraví a
energie, nebo na druhé straně zostření nepříjemných tělesných pocitů. Je to
entogen a entaktogen. Hudba je někdy zkreslená, sochy a jiná umělecká díla jsou
vnímána personifikovaně, šamanistické pocity, zvláštní sexuální zážitky (divoké,
zvířecí). 2C-B je díky možnosti bohaté vizuální představivosti (snad nejsilnější
halucinogen v tomto směru) a intenzivní imaginace při zavřených očích nástroj k
učení a růstu. Při vyšších dávkách (nad 30 mg) je intenzivně halucinogenní, může
produkovat zážitky opuštění těla. Někteří lidé to mohou těžko snášet; tyto dávky
jsou většinou nepříjemné. Ještě do podzimu 1993 bylo 2C-B v USA legální a
používalo se v psychoterapii.
Užívá se v dávkách 12-24 mg šňupáním
(bolestivé - nerozpouští se ve vodě), lze ho i jíst, trip trvá 3-8 hodin.
Chemicky je 2C-B 4-bromo-2,5-dimetoxyfenetylamin, fenyletylaminový analog DOB,
je bezpečnější. Neexistuje návyk a nejsou známy žádné vedlejší efekty. V dávkách
10 - 20 mg je to prý afrodisiakum, pro tyto účely je možné jej kombinovat s MDMA
- 2C-B se vezme asi 3 h po běžné dávce MDMA. Říká se, že 2C-B je taková třída,
že další kombinace nejsou k ničemu.
2C-D (LE-25)
Je
2,5-dimetoxy-4-metylfenetylamin (příbuzný DOM), působí v dávkách 20-60 mg, trip
trvá 4-6 h, je velmi barevný. Nedělá moc samo, ale potencuje účinky ostatních
látek, aniž by je zabarvovalo vlastními efekty. Nad 150 mg působí naplno jako
2C-B.
2C-E
Také rozšiřuje estetické vnímání, někdy velice
zvláštním způsobem, ještě však není plně prozkoumána. Je to
2,5-dimetoxy-4-etylfenetylamin, jeho amfetaminový analog je DOET. Působí 8-12 h
při dávkách 10-25 mg, stejně jako u předchozích se u vyšších dávek projevují
spíše nepříjemné efekty.
"Brání mozku jasně rozeznávat mezi
informacemi smyslových orgánů a duševními jevy (city, myšlenky). Dojde k chaosu
reality a fantazie, vnějšího a vnitřního světa." Kdo užívá týden, musí dávku
postupně zvyšovat. Šíří se heslo: "Když vezmeš a přežiješ, jsi správný chlap."
Dávka několika mg vyvolá euforii a neklid, vyšší dávky způsobují zuřivost,
poškozování sebe a okolí (není cítit bolest), s čímž se mísí ospalost, apatie a
křeče. K smrti dojde po ochrnutí dýchacího centra.
PCP je z této skupiny
nejhorší. Tato droga skutečně zabíjí! Je to
phencyclidin,1-/1-fenyl-cyklohexyl/-piperidin. V roce 1957 byl zaveden jako
ultrakrátce působící narkotikum (Sernylan), později vyřazen, nebo nahrazen
Ketaminem. Od r. 1967 se rozšířilo jeno pouliční, nemedicínské použití. Vyrábí
se levně ze tří látek a prodává se většinou jako "Angel dust", nebo "Droga
šílenství" ve formě ke šňupání, spreje, pilulek čípků i injekcí. Často je bez
výstrahy obsaženo v marihuanovém jointu nebo vydáváno za meskalin. Též hispánské
gangy v New Yorku si do PCP namáčejí cigarety. Látka se vylučuje několik dní.
Spojuje se tady účinek halucinogenu, budivého aminu a hypnotika. Průběh tripu je
zcela nevypočitatelný. V USA PCP vyzkoušely už miliony lidí - ale také už v r.
1978 bylo 100 mrtvých a 10000 dodaných na resuscitaci. Působí hlavně na
hippocampus.
Někteří lékaři tvrdí, že ke spolehlivému vnímání dojde až za
dva roky po vysazení užívání - objevují se totiž "flash-back" stavy jako po LSD
a hašiši, post-PCP deprese a jiné psychózy. Na akutní stav zabírá Chlorpromazin,
Meperidin.
Káčko (K, Ket, Special
K, Vitamin K, Cat Valium)
Ketamin je anestetikum, vyzkoušené (ve Vietnamské
válce) a celkem bezpečné, které způsobuje disociaci - oddělení vědomí od těla.
Je příbuzný s PCP. Zážitky se liší podle způsobu aplikace: objeví se
fragmentace, chaos, hudba (psychedelická, S. Grof doporučuje pomalou a
rozpínavou hudbu, neměla by být moc nahlas) zní bezva, zužuje se šířka pásma
vnímaných frekvencí. Vůně a chutě mizí. Někdy se míchají časové souvislosti,
přicházejí i zážitky smrti. Asi po půl hodině se vrací ostřejší zrak a schopnost
řeči (po i.m. dávce). Je opět vhodné vytvořit si pro trip příjemné přátelské
prostředí, protože všechno závisí na náladě. Ketamin je empatogen, při tripu je
možné cítit přítomnost mnoha lidí a porozumění s nimi. Běžná dávka je i.m. 2
mg/kg ("dobré" účinky už od 0.5 mg/kg), stav polobezvědomí se dostaví do 2 minut
a trvá 20-30 minut. Anestetické efekty trvají pak dále až 4 hodiny a mohou být
provázeny silnou nevolností a neschopností pohybu. Perorálně je nutno brát asi
4x více: prášek (získá se zahřátím) se zalije 1 cm horké vody, rozmíchá, a přidá
se něco kyselého, např. pomerančový džus. Efekt se pak dostaví za 15-20 minut a
průběh je lehčí a delší (2-3 h.). Aplikovat lze i i.v., s velmi rychlým a silným
efektem (není radno píchat si ho vlastnoručně a vestoje). Původ Ketaminu spadá
někdy do let 1963-65, kdy se vyvíjela skupina phencyclidinů (Cl-395, PCP,
Sernyl, Cl-400, Cl-581 = Ketamin). Je to
2-(2-Chlorophenyl)-2-methylamino-cyklohexanon. Ovlivňuje 3 receptory: NMDA,
Sigma a PCP2, fyziologické příznaky jsou zvýšený krevní tlak, nausea. Pokud se
Ketamin bere příliš často, nastává vůči němu rezistence a doba tripu se
zkracuje; přestávky by měly být alespoň měsíc. Nesmí se používat s alkoholem,
barbituráty, Valiem (LSD, MDMA jsou v pořádku). Předávkování nic nepřinese, je
nepříjemné, nebezpečné až při 20 mg/kg. Ketamin je dnes používán veterináři, je
k dostání na předpis ve veterinárních lékárnách (Narkamon, 50 mg/ml, 300 Kč 50
ml).
E4Euh
(Intellex) je dlouho působící (14h) derivát amfetaminu, aktivní perorálně (10 -
20 mg). Má zvyšovat inteligenci s některými efekty MDMA. Nedá se kombinovat s
LSD.
DIPT je aktivní perorálně a má dosti specifické působení. Pouze mění
vnímání hudby.
ALD-52 Je N-acetyl-LSD, začalo se vyrábět jako náhražka
ilegálního LSD. Trip má hladší průběh, EEG na intoxikovaných ukazuje stav
relaxace, na rozdíl od vln koncentrovanosti po LSD.
Též nazývané "smart
drugs", chytré drogy, drogy informačního věku se začaly zneužívat asi na počátku
80. let. Pomáhaly srovnat mozkovou činnost po dlouhých parties bez spánku,
případně zorganizovat mozkovou činnost rozházenou extasy a marihuanou. V
devadesátých letech jsou spojeny též s vlnou RAVE hudby a se snahou dotyčných
lidí vybičovat kreativní a intelektuální schopnosti mozku: ".. jako bych se
celou tu dobu před tím díval do světa přes špinavé sklo, které najednou někdo
umyl." Jsou k dostání v lékárnách, volně, nebo na lékařský předpis. V některých
zemích jsou bohatě inzerovány např. na školách a rodiče je dětem nutí před
zkouškami, aby se více naučily. Paradoxem však je, že testy těchto látek na
pokusných skupinách nikdy zvláštní zlepšení mozkové činnosti neprokázaly.
Nootropní látky je nová skupina farmak, která působí příznivě na proces učení a
paměti a na kvalitativní poruchy vědomí. Nejde o stimulaci ve smyslu, jakým
účinkují psychostimulancia, ale spíše o normalizaci činnosti buněk CNS zlepšením
metabolismu glukózy, aktivací syntézy ATP, ADP aj. To zvyšuje odolnost buněk k
hypoxii a urychluje jejich restituci po poškození. Nezdá se, že by působily
velké změny ve zdravém organismu. Většinou nejsou toxické a berou se dlouhodobě,
mohou ale způsobit nespavost, nevolnost, útlum, deprese. Obecně by je neměli
brát lidé s vysokým krevním tlakem a srdečními problémy a se sklony k psychóze
(tj. i k depresím).
Kalicor, Nootropil,
Cerebroforte, Encefalux, Psycotron, Stimucortex, UCB-6215
Je kognitivní
posilovač při nedostatku kyslíku, používá se k léčbě senilní demence, závratí,
alkoholismu apod. Zlepšuje paměť, podporuje výměnu informací mezi levou a pravou
mozkovou hemisférou (považováno za kreativitu). Celkově zlepšuje metabolismus
šedé mozkové kůry (prokrvení, spotřeba glukózy) a dá se považovat za CNS
stimulant - člověk je aktivnější, bystřejší, více se směje. Zlepšuje sexuální
prožitek. Subjektivně působí pocity pročištění mozku, zostření vnímání apod. Má
regenerační efekt. Piracetam, vyvinutý UCB Laboratories v Belgii
(2-oxo-pyrrolidin acetamid) je GABA analog (gamma-amino-butyricové kyseliny, což
je mozkový neurotransmiter), přes GABAergní systém však nepůsobí, je tudíž
podstatná spíše jeho podobnost pyroglutamátu (2-oxo-pyrrolidin karboxylová
kyselina). Pro zneužívání se bere 2400 - 4800 mg denně ve třech dávkách (v
lékařském použití mnohem méně). Probuzení na začátku však vyžaduje 4 až 8 g.
Efekty se dostaví po 30 - 60 minutách. Jeho efekt zvyšuje požití DMAE, cholinu,
centrofenoxinu nebo hyderginu. Pravděpodobně totiž zvyšuje spotřebu
acetylcholinu, který je potřeba doplnit. V dnešní době lze u nás v lékárnách
dostat na předpis Kalicor (30 kapslí po 400 mg za 45 Kč).
DMAE je
dimetylaminoetanol, stimulující produkci cholinu v mozku. Cholin
(trimetylaminoetanol) podporuje produkci acetylcholinu, hlavního mozkového
neurotransmiteru. Vyskytuje se v různých solích, včetně fosfatidyl cholinu,
který je aktivní složkou lecitinu a pomáhá též při poruchách metabolismu.
Acetylcholin zvyšuje inteligenci, usnadňuje učení, zlepšuje paměť a vůbec náladu
a vitalitu. Berou se různé dávky, např. 3 g cholinu denně ve třech dávkách, nebo
gram DMAE stejným způsobem (efekt se dostaví po dvou týdnech, při vyšších
dávkách dříve), plus 500-1000 mg vitamínu B-5 pro podporu přeměny cholinu na
acetylcholin (B-5 je kyselina pantotenová - lze nalézt v multivitamínech,
SEMTEXU..., stačí i její vápníková sůl, calcium pantothenate).
Hydergin má být ta pravá "chytrá pilulka". Zabraňuje poškození mozkových
buněk (např. volnými radikály) a léčí, pokud již k poškození došlo. Zvyšuje
mentální schopnosti a zpomaluje procesy stárnutí, zlepšuje metabolismus mozku a
zvyšuje produkci dopaminu. Imituje látku zvanou faktor nervového růstu, díky
které rostou dendrity - informační vlákna (pozorováno jako efekt učení).
Hydergin produkuje firma Sandoz, kde jej v ergotech objevil kdo jiný než A.
Hofmann. Dávky jsou 9 - 12 mg denně. Je i ve vysokých dávkách netoxický,
zpočátku ale způsobuje nevolnost. Efekty se projeví za několik týdnů či měsíců.
Sulbutiamin je podobný hyderginu, ale lepší. 2 x 200 mg denně po 20 dní, více
jak 600 mg způsobuje bolesti hlavy.
Je přirozený
mozkový hormon zajišťující pozornost, koncentraci, paměť a vybavování. Usnadňuje
učení a je dobrý se při zkouškách. Produkci vasopressinu snižují látky jako
kokain, LSD a amfetaminy. Používá se jako sprej do nosu, 2 - 4 vstřiky 2 - 3 x
denně. Působí ihned. Občas způsobuje nepříjemné vedlejší účinky včetně tečení
krve z nosu a bolesti.
Se přeměňuje v tyrosin,
prekurzor k tvorbě noradrenalinu a dopaminu v mozku. Tím se zvyšuje aktivita
snižuje potřeba spánku. Bere se 500 - 1000 mg spolu s 1 g vitamínu C a 30 - 50
mg B6. Dobrá kombinace je též 500 mg L-fenylalaninu s 350 mg DMAE třikrát denně
+ multivitamín. Nesmí se používat s MAO inhibitory či při vysokém tlaku.
Pemolin používali během druhé světové války američtí a britští letci k
udržení pozornosti během dlouhotrvajících náletů. Na rozdíl od amfetamínů,
používaných nacistickou armádou, se u pemolinu neobjevují po požití vážnější
negativní příznaky (u německých letců byly po požití amfetaminů shledávány
příznaky silného srdečního stresu, vysychání sliznic, křeče mimického svalstva
apod.). V dávce od 20 do 50 mg (orálně) se dostavuje silně tonizační účinek na
lidskou psychiku, v kombinaci s některými testosterony, strichninem a přípravky
z yohimbe se používá jako lék na impotenci a konečně jeho sloučenina s hořčíkem
je součástí léčiv zpomalující nástup stařecké senility, zlepšující paměť a
působící jako účinné afrodisiakum.
Pemoline Magnesium
([2-imino-5-phenyl-4-oxazolidinonato(2)-] diaquomagnesium)
Výroba : 500
mg pemolinu se smíchá se 170 mg (nebo více) hydroxidu hořčíku nebo 1 lžící (nebo
více) hořečnatého mléka. Pak se zamíchá a nechá ustát 30 minut.
Užití : toto
množství se rozdělí na 10 až 14 stejných částí a užívá se po 10 - 14 dnů ráno.
Efekt je kumulativní. Efekt zvyšuje proteinová dieta, vitamín C a B. +
Efekt
: Větší dávky působí jako psychický a CNS stimulant, zlepšující mentální
schopnosti, zvláště paměť a to na 6 až 24 hodin. Menší, po sobě jdoucí dávky
působí mírně jako psychický stimulant, s akumulací hořčíku u mozkových synapsí.
V tomto případě zvyšuje výkonnost paměti až o 60 %. Postupně se zvyšující účinek
trvá několik týdnů až měsíců a může být obnoven další sérií dávek (když je to
zapotřebí). Může se užívat pro naučení, nebo za účelem vzpomenutí si dávno
naučeného (a zapomenutého). Pomáhá vytváření RNA v mozku.
Kontraindikace :
Velké dávky (ale i malé pokud jsou brány před spaním) mohou způsobit nespavost.
Pozn.: aminokyseliny je nejlepší brát na prázdný žaludek.
Kromě
uvedených jsou další známé preparáty meclofenoxát (Lucidril), piritonol
(Enerbol, Encephabol), naftidrofuril (Dusodril), DHEA (dehydroepiandrosteron),
hydergin, sulbutiamin (Arcalion), vinpocetin (Cavinton), deprenyl (Eldepryl),
žen-šen apod.
Některé léky, jako barbituráty, analgetika, neuroleptika, antidepresiva,
trankvilizéry apod. mohou také vyvolat pozměněné psychické stavy. Často je
používají osoby závislé na jiných drogách pro modifikaci rauše či zmírňování
odvykacích příznaků.
Jsou rozšířeny hlavně
jako hypnotika. Působí také v bdělém stavu ke tlumení působení nepříznivých
zevních vlivů nebo tělesných pocitů.
Přemůže-li se jejich tlumivý účinek, mají dráždivý a euforizační výsledek, a
to zvláště po vysokých dávkách. Poté zase dochází ke spavosti.
U
mnoha osob vyvolávají euforii. Způsobují hnědožluté až našedlé zabarvení kůže.
Je to nejstarší a
také největší skupina psychofarmak. Jejich hlavním účelem je léčba psychóz, tedy
"integrace psychiky". Antipsychotické působení, zejména u schizofrenních
psychóz, je prověřeno nesčetnými dvojitě slepými (double-blind) studiemi. Zde se
většinou používají k odstranění nepříjemných příznaků intoxikace jinými drogami.
Tak postupují zkušení závislí. Neužívají se běžně, avšak děti a mládež, která
chce zažít psychické změny, polyká i tato léčiva. Neuroleptický syndrom,
vyvolaný těmito látkami je směsí účinků žádoucích a nežádoucích: je to stav
jisté lhostejnosti k podnětům ze zevního prostředí i ke stimulům přicházejícím z
organismu, který je zpravidla provázen nechutí k pohybu, snížením iniciativy a
extrapyramidovým syndromem. Nežádoucím účinkem (zneužívaným) je též vznik
organického psychosyndromu s kvalitativní poruchou vědomí (delirantní stav).
Nejrozšířenější chlorpromazin (Largactil, Plegomazin, Chlorazin) byl objeven v
roce 1950 Charpentierem v laboratořích firmy Specia (Francie); má biologický
poločas 30 h, dávka při akutním stavu 100 mg. Thioridazin funguje podobně,
Chlorprothixen 9 h, 44 mg, Perfenazin 9 h, 9 mg, Haloperidol 20 h, 2 mg. Měla by
se dodržovat zásada monoterapie, tj. užívat pouze jeden preparát. Neuroleptika
se navzájem nepotencují.
Anxiolytika,
antifobika
Jsou předurčený ke (zne)užívání, poněvadž snižují strach,
uvolňují, snižují vliv nepříjemných vnějších zásahů. Staly se téměř farmaky
všedního dne, jelikož místo neuróz jsou jimi potlačovány i běžné přirozeně
vzniklé psychické stavy. Jako vedlejší účinek vždy ve větší či menší míře
ovlivňují vigilitu, proto pod jejich vlivem nelze konat práce vyžadující
soustředěnou pozornost. Původně to byly hlavně propandioly (Meprobamat), nyní
většinou deriváty benzodiazepinu (Diazepam - Valium, chlordiazepoxid - Librium:
účinek přes 24 h, Oxazepam, tofizopam, bromazepam: méně než 12 h, Nitrazepam,
flunitrazepam - Rohypnol, alprazolam: 12 - 24 h apod.). Účinky při delším
požívání klesají. Jsou nebezpečné, mohou vytvořit i těžkou závislost s
abstinenčními syndromy včetně epileptických paroxysmů. S alkoholem mohou vyvolat
mimořádné stavy.
Jde např. o Tilidin
(Valoron), blízký phencyclidinu, deriváty dihydromorfinu, dihydrokodeinu a
morfinanové deriváty, benzomorfany (Fortral) i látky obsahující pethidinovou
skupinu (Dolantin).
Tyto látky jsou
určeny hlavně k potlačování odvykacích příznaků při vysazení opiátů. Mají
nahradit používanou drogu a pak se má dávka snižovat, až bude osoba zbavena
závislosti. Fentanyl, 80x až 400x silnější než morfin se začíná rozmáhat v USA,
u nás nezletilí berou Trifenidyl, který ve velké dávce působí jako halucinogen,
je ale schopen vyvolat i vážnou otravu. Methadon, 1-metyl-4-oxo-3,3-difenhexyl
účinkuje centrálně podobně jako morfin, ale je silnější a méně hypnotický.
Nejvyšší jednotlivá dávka perorálně a podkožně 20 mg, terapeutická dávka je 2 až
10x nižší.
Bývají to výpary toluenu,
éteru, benzínu, chloroformu, trichloretylénu (Narcogen), tetrachlórmetanu v
různých čistících prostředcích a lepidlech. Inhalace se vyhledává buď pro
euforizující působení, nebo pro komplex příznaků obluzeného vědomí - iluze,
halucinace, změny nálady, jenž se dostavuje po inhalaci trvající i desítky
minut. Vcelku lze "sniffing", inhalaci těkavých rozpustidel a výparů lepidel
umělých hmot považovat za zábavu převážně mladistvých. Účinek trvá 30 - 45 min
po skončení čichání. U 130 lidí vyšetřovaných během dvou let nebyly zjištěny
žádné hrubé změny EEG a jaterních funkcí, ani v krevním obrazu. Pokud sniffer
přestává čichat, jakmile se cítí pod vlivem drogy, je tato forma používání
psychotropních látek relativně bezpečná (ovšem vyvolává návyk!). V praxi ale
smotek nasycený čichanou látkou zůstane ležet na nose i ústech dotyčného ve
stavu těžké opojenosti (nebo i v igelitovém sáčku přetaženém přes hlavu) a
nastává smrt následkem ochrnutí dýchacího centra.
Oxid dusný, rajský
plyn (N2O) je nejedovatý, nehořlavý a nevýbušný plyn nasládlé chuti. Jeho
anestezující účinek objevil Humprey Davy r. 1799. Je to prostředek celkového
znecitlivění. Je-li podáván sám, působí cyanózu a hlubokou narkózu, která by
vyústila v udušení. Používá se proto vždy ve směsi s kyslíkem. Po zastavení
přívodu N2O se citlivost velmi rychle vrací. Vylučuje se z organismu nezměněn.
Během narkózy rajským plynem se obvykle popisují vjemy zvonění v uších, nezřídka
vyvolává vzpomínkové klamy.
(Poppers,
Popers, Fun love)
Toto farmakum, působící rozšíření cév, se předepisuje
pacientům s 2angínou pectoris a některými druhy astmatických potížích pro
odstranění akutních bolestivých stavů. Je distribuováno v malých skleněných
lahvičkách; aplikační formou je inhalace (obvykle 0.2 ml což se provádí tak, že
se lahvička přiloží k nosní dírce a konzument se zhluboka nadechne (asi 5 až 6
sekund), pak ještě jednou u druhé nosní dírky). Fyziologický efekt spočívá v
mírném uvolnění svalstva, navození týž pocitů jaké vyvolává rajský plyn.
Vynikající je kombinace s marihuanou. Při používání je lepší sedět než stát.
Kontraindikace : snižuje krevní tlak, u osob s nízkým tlakem se mohou
objevit bolesti hlavy, srdeční slabost. Obvykle se však negativní příznaky
nevyskytují. Je používán také jako afrodiziakum (především homosexuály) a dá se
sehnat v sexshopech. Ve francii stojí jedna lahvička okolo 100 franků.
Konopí (Cannabis sativa, cannabis
indica) poskytuje halucinogeny a tišící prostředky, včetně marihuany,
tetrahydrocannabinolu (THC, Marinol), hašiš, a hašišový olej (hash oil). Konopí
však nejsou jen drogy; kdyby jeho pěstování nebylo zakázáno, měli bychom
rostlinu, která poskytuje vlákna na výrobu textilu a papíru, z které se dá
destilovat benzín, biologicky mnohem čistší, než ten, co se používá dnes, mohli
bychom jíst její semínka, bohatá na proteiny a mastné kyseliny, vhodná i při
dietách pro svou lehkou stravitelnost (psychotropní účinky nemají), nemluvě o
jejích kvalitách jako dávno známého všeléku. Kromě toho konopí roste téměř
všude, bez potřeby ohromných dávek pesticidů a hnojiv jako u ostatních plodin.
Téměř nevyčerpává půdu; může růst na jednom místě třeba dvacet let. Mnohým
civilizacím již pomohlo přežít právě konopí. Marihuana bývá směs listů, květů a
stonků rostliny, hašiš je vlastní pryskyřice konopí. Spíše než do halucinogenů
se tyto drogy řadí mezi psychodysleptika, látky, které především mění kvalitu
psychické činnosti. Po aplikaci se projevují poruchy vnímání, emocí, myšlení.
Uklidňování nebo stimulace nejsou tak výrazné. Pokud nejde o těžkou otravu (too
stoned), nedochází k poruchám vědomí: Cannabis vyvolává opojení, které je sice
nesmírné, rozhodně ne však zdrcující. Na rozdíl od skutečných halucinogenů totiž
nenarušuje sebekontrolu, umožňuje intenzivní soustředění, které je možné
nasměrovat k rozvíjení představivosti (což tvrdí četní hudebníci a jiní umělci,
ať už západní, nebo orientální), nebo i směrem k duchovním praktikám. Dlouhodobé
užívání konopí jakoby (díky zkušenostem sahajícím až kamsi do dob našeho
sibiřského neolitu) nevyvolávalo žádné vedlejší účinky. Změny na chromozomech
sice u jeho poživačů sice zpozorovány byly, ne však ve větší míře, než při
užívání kávy či aspirinu. Jakékoli poškozování paměti a mozku je dnes již
vědecky vyvráceno metodou, která dokázala rozpoznat i efekty učení na mozkových
buňkách. Byly však zaznamenány pozitivní lékařské vlivy, a to jak tradičními
čínskými lékaři, tak i moderními specialisty a terapeuty.
Maria Johanna, marjánka,
maruška, tráva, zelí (Marijuana, buddha, blunt, Mary Jane, grass, weed, smoke,
ganja, pot, dope, boo, gage, ju-ju, indian hay, reefer, joint, doobie, spliff,
number, giggle-smoke, Acapulco gold, Sensimilla, Skunk, Purple Sensi, Thai)
Marihuana, Budič smíchu, zdaleka není objevem šedesátých let tohoto století.
Konopí je součástí těch nejstabilnějších a nejdéle existujících kultur.
Psychofarmakologické studie z poslední doby ukazují, že aktivní složka konopí -
tetrahydrocannabinol - má v lidském mozku vlastní receptor, což naznačuje, že
člověk a marihuana k sobě mají dávný předkulturní vztah (čínským znakem pro
konopí je velký "člověk"). Drogy z konopí často hrály důležitou roli při
rituálním spojení s božstvy, i když jejich použití jako lék či mast pro
duchovní, meditační, euforické a relaxační účely bylo většinou tabu. V letech
1430/31 byla i Johanka z Arku nařčena z užívání nejrůznějších "čarodějnických"
bylin včetně konopí. V mnoha starých buddhistických legendách je zase psáno, že
"Siddhárta" (Buddha) sám užíval a nejedl nic jiného než konopí a jeho semena, a
to oněch 6 let předcházejících jeho osvícení a zjevení čtyř velkých pravd
buddhismu.
Představivost ovlivněná zkušeností s houbami a konopím vytvořila
ve fantazii Lewise Carrolla Alenku v říši divů. Konopí si od počátku našeho
století užívaly téměř čtyři generace Američanů. Prakticky každý v téhle zemi
býval od svého dětství v povznesené náladě díky jeho užívání. Tehdy to ještě
doktoři nepovažovali za zlozvyk, který plodí protispolečenské nálady nebo násilí
a předepisovali extrakty jako lék i dětem. Náruživí kuřáci konopí byli i
Mexikánci, jak vidno i z originálního textu písně 'La Cucaracha'.
Celkem lze
říci, že požívač marihuany prochází dvěma stadii: stadiem sevřenosti a úzkosti a
stadiem euforie a vnitřní blaženosti. V tomto druhém stadiu si někteří počínají
velmi dětinsky, dělají nesmyslné věci a upadají občas do neztišitelného smíchu.
Tato dobrá nálada někdy přejde v pláč a tělesnou i duševní kocovinu. Rozkoš nemá
ráz ukojení, spíše čisté spokojenosti jako po dobré zprávě nebo po úspěchu.
Smysly jsou někdy zostřeny, zejména sluch a chuť. Jídlo třeba nabývá nevšední
chutnosti, šramot zní jako rány z děla. Zrakem vnímané je někdy zkresleno,
charakteristické je špatné odhadování času a prostoru.
Nejproslulejším
místem, co se týče marihuany, je dnes Amsterdam. Již od r. 1975 není v
Nizozemsku vlastnictví, výroba a prodej do 28g marihuany trestným činem a je
úřady prakticky tolerováno (snaží se oddělit trh tvrdých a měkkých drog,
kontrolovat je a závislým na tvrdých drogách pomoci, což se jim daří). I když to
úplně legální zase není, existuje podle odhadů v Amsterdamu 200-600
"cofee-shops", kde se u pultu, v oddělené kukani jako ve směnárně, nebo u
nenápadného člověka v rohu vyskytuje "menu" různých druhů silné trávy, kterou je
možno zakoupit v cenách pod 20 guldenů za gram (joint). U nás je cena na ulici
okolo 40 Kč za gram.
"Bhang"
je slabší než jiné produkty z konopí a říká se o něm, že zklidňuje krev. I
proto, že se často konzumuje jako tekutina, bývá v horkém počasí považován za
zdravější než normální kouření. Připravuje se asi takhle: Vezme se okolo půl
libry konopí, a to listy, při slabé kvalitě raději poupata. Semena se od listů
neoddělují. Zahřívají se na suché pánvičce na středně silném plameni, až jsou
listy křupavé a začnou se uvolňovat vonné silice. Směs na pár minut namočí do
studené vody, která se z ní poté jemně vymačká. Listoví dáme do vhodné nádoby
paličkou jej mícháme a roztloukáme asi dvě hodiny. Samozřejmě lze použít mixér.
Pak přichází čas chuťových přísad - přidáme mandle, pistácie, pepř, skořici,
mák, slunečnicová semínka ... podle chuti. Dovedeme Bhang do konzistence jemné
kaše, vyškrabeme do bavlněného plátna, které napneme přes kbelík nebo hrnec a
lijeme na něj tenounkým pramínkem studenou vodu, zatímco druhou rukou se musí
kaše jemně hníst prsty. Pokračujeme tak dlouho, dokud voda, která odkapává do
kbelíku, je zeleně zabarvená. To jest hledaný nápoj. Mělo by ho být asi čtyřicet
porcí. Ze špatné či slabé trávy nebo pro přípravu dalších pokrmů je vhodné možné
udělat konopné máslo, posvátné ghí, a to tak, že rozehřejeme asi 0.5 kg másla a
vsypeme do něj 100 g co nejjemnějšího prášku ze suchých listů. Pak se několik
minut zahřívá, přecedí přes plátno a nechá ztuhnout. Sedlina obsahuje ještě
spoustu THC, který se dá např. rozpustit v alkoholu a konzumovat. Takových
receptů je velmi mnoho. Zabývají se většinou tím, jak THC z konopí co nejlépe
rozpustit v tucích, olejích či alkoholu, aby se potom rychle a účinně vstřebalo
do organismu.
Kouření marihuany má velké společenské kouzlo. Rituál balení
jointa, "čvaňháka", jeho chválení, posílání mezi přáteli i třeba náhodnými
známými na koncertě s podivným svitem v očích a vychutnávání hlubokých šluků se
zde nedá dost dobře popsat. Někde je zvykem balit joint na bázi tabáku z
klasické cigarety, jinde se nekouří z ničeho než šlukovek, podomácku vyrobených
i jiných dýmek.
CHEMIE: Konopí dorůstá i v mírném pásmu, mívá menší obsah
cannabinolů. Cigareta marihuany (1 g) obsahuje obvykle 5 až 10 mg THC
(delta-9-tetrahydrocannabinolu), který je hlavní účinnou látkou. V jednom gramu
rostlinného materiálu, vypěstovaného u nás, se našlo od 0.2 do 69.4 mg THC
(běžně ve světě je v marihuaně 0.3 - 14% THC, ve šlechtěných druzích z
Nizozemska 9 - 27% !), přičemž droga s obsahem nad 3.3 mg vyvolá typické účinky.
Množství drogy k tomu potřebné je však značně individuální, tzv. automatické
dávkování. Nikdo kuřáka nenutí, aby vykouřil celý 'joint', naopak - nepříjemné
stavy po předávkování jej rychle naučí 'test the waters' - poznat, jak silná
požívaná marihuana je. Při kouření se účinky dostavují ihned nebo po několika
minutách, trvají 1 - 3 h. Při ústním požíváni marihuany (5 - 20 g) se efekty
dostavují za 30 - 90 minut, neustále narůstají a trvají 4 - 8 h. Při
předávkování mohou vyústit v několikahodinové bezvědomí či hluboký spánek.
Metabolity cannabinoidů se kumulují v organismu - po týdnu zůstává až 70%
tetrahydrocannabinolů, střední doba exkrece je 27 dnů (někdy až 77 dnů). Jedná
se však hlavně o 11-hydroxy-tetrahydrocannabinol (11-OH-THC) a
11-nor-9-carboxy-delta-9-tetrahydrocannabinol (11-nor), hromadící se v tukových
buňkách. Jistým zmatením pojmů je, že i tyto látky jsou označovány THC, stejně
jako delta-9-tetrahydrocannabinol, nemají ovšem jeho účinky. V dorostlém konopí
je vždy část cannabinolů (někdy vše) v podobě kyseliny THC, za normálního stavu
bez euforizačních účinků. Tato kyselina se mění v THC zahřátím. Co se THC týče,
na vzduchu oxiduje (při vyšších teplotách rychleji), je proto vhodné uchovávat
marihuanu ve vzduchotěsných nádobách a v chladu. THC se nerozpouští ve vodě, v
tucích, olejích a alkoholu ano. Alkohol jeho účinky zvyšuje.
PŮSOBENÍ: Mimo
euforizace a jiných popsaných jevů vyvolává časovou dezintegraci, ovlivňuje
reakční čas, vybavování si z trvalé paměti, porozumění psané informaci, atd. U
epileptiků může pomoci k záchvatu.
haš, černý afghán, bhang, gandža,
charas, kif, dagga (hashish, hash, Zero-zero, Kashmir, Lebanon)
Kouření
hašiše je stejně staré a oblíbené jako užívání marihuany. Již v roce 1845
osobnosti, jako byli Dumas, Hugo nebo Gautier založili první "Cannabis club" v
Evropě - Klub Hašišínů (Le Club Des Haschichins). Fitz Hugh Ludlow (The Hashish
Eater, 1857) požívání hašiše velebí jako nádherné duševní dobrodružství, zároveň
však varuje od přílišné závislosti na něm i na jiných drogách. Na světových
výstavách od roku 1860 až do počátku 20. století byla vždy velkou atrakcí
expozice "tureckého kouření hašiše" a ve stejné době se v Americe běžně
prodávala neškodná a doporučovaná sladkůstka Hasheesh candy, hašiš kandovaný v
javorovém cukru. Kuřárny hašiše byly otevřeny ve většině větších měst Ameriky a
přetrvaly až do 20. let našeho století. Účinek hašiše se projevuje nutkáním k
naprostému klidu s příjemným sněním, zabarveným podle osobnosti. Čas a vztah k
okolí je chápán zkresleně, je depersonalizace, narušení myšlení (porušení toku
asociací, jako by někdo bral myšlenky). Změny zrakového vnímání přecházejí v
iluze a (bohaté barevné) pseudohalucinace, porucha prostorového vnímání. Je
narušena kritika, dochází k podobnému jednání jako u marihuany. Smyslové vnímání
má zvýšenou intenzitu, člověk vidí to, na co myslí. Záleží na výchozí náladě,
dávce a okolí. Literárně se hašišem zabýval např. Charles Baudelaire (Báseň o
hašiši).
CHEMIE: Hašiš je vlastní pryskyřice konopí extrahovaná s tuky ve
vařící vodě a vykrystalizovaná, činné látky jsou cannabinoly, hlavně THC. Vypadá
jako hnědožlutá kostka, někdy do černa. 1.5 cm dlouhý váleček o průměru asi 6 mm
by mohl být 1 gram a stojí u nás 200 - 500 Kč, podle kvality. Začerstva je
pružný, pak tuhý, drolí se po zahřátí v plameni. Postupů extrakce hašiše z
konopí je mnoho, včetně další izomerace pro zvýšení účinku. Též ve formě
hašového oleje je látka ještě několikrát účinnější.
PŮSOBENÍ: Hašiš se
nejčastěji kouří. Používají se krásné vodní dýmky, do kterých se nasype i
třetina gramu a na jeden mocný zátah (zpočátku pomalu, než se rozhoří, pak víc a
víc) inhaluje. Příznaky se objeví ihned, rauš po minutách, nejvýše po patnácti.
Též se často nadrobí do cigaretového tabáku a ubalí se joint. Obluzení trvá 30
až 60 minut, vytrácí se po třech hodinách. Při ústním požití (pro začátek např.
2 g v jogurtu) je průběh delší. Hašiš působí 5x až 8x silněji než marihuana.
Objevuje se sucho v krku, psychomotorické poruchy, hlad a žízeň, někomu může být
velmi špatně a zvrací. Je poměrně málo vegetativních změn a poruch látkové
přeměny. Nebezpečné jsou vysoké dávky (nad 20 mg THC) a chronické zneužívání.
Při otravě stoupá v mozku serotonin. Není zkřížená tolerance s pravými
halucinogeny. S alkoholem O.K., účinky se zesilují.
LÉČBA: Hašiš potencuje
hypnotika, sedativa, ale i budivé aminy. Když se objeví atypický rauš, panický
strach, působí dobře trankvilizéry, barbituráty i káva.
[01] Ota Riedl, Vladimír Vondráček: Klinická toxikologie
Toxikologie léků, potravin, jedovatých živočichů, rostlin aj.
5. vyd. 820 + 43 s. Avicenum 1980, Malostranské náměstí, Praha 1
[02] Jan Mečíř: Zneužívání alkoholu a nealkoholových drog u mládeže
1. vyd. 160 s. Avicenum 1990, Malostranské náměstí 28, Praha 1
[03] Boris Mrňa: Psychofarmaka v praxi
1. vyd. 26 s. Univerzita Palackého, lék. fakulta Olomouc 1992
[04] Alexander Shulgin, Ann Shulgin - Phenethylamines I Have Known
And Loved: The Chemical Story.
el. verze na ftp: ursa-major.spdcc.com (1995)
[05] Brian S. Julin - Frequently Asked Questions about Cannabis Hemp
University of Massachusetts, Cannabis Reform Coalition 1994
S.A.O. box #2, 415 Student Union Building, UMASS,
Amherst MA, 01003 U.S.A. / verdant@titan.ucs.umass.edu
[06] Olga Benešová, Ivan Krejčí, Alfred Pavlík - Nootropic drugs
200 s, Avicenum 1991, Malostranské náměstí 28, 118 02 Praha 1
[07] The Usenet alt.drugs archive na ftp, http: hyperreal.com
[08] Vokno č. 27 - Psychedelie & Cyberpunk
Společnost pro podporu vydávání časopisů 1993
Bolzanova 7, Praha 1 (přestalo vycházet)
[09] Živel č. 1, 2
živel house, jindřišská 5, 110 00 Praha 1
[10] Albert Hofmann: LSD - My Problem Child
el. verze na ftp: hyperreal.com (1995)
[11] Adam Gottlieb: Vaříme s konopím
Votobia 1995, 115 s., P. O. BOX 131, 771 00 Olomouc
Adresy se vztahují k datu uveřejnění.
+++++++++
Takže: ! Šiřte, jestli chcete !
|B-r-n-ě-n-s-k-á--c-o-m-p-u-t-e-r-o-v-á--b-o-h-é-m-a--u-v-á-d-í|
| |
| Uzel paralelní kultury |
| |
| ... |
| |
| autonomní zóna |
| |
| umění, psychedelie, anarchie, magie, filosofie, počítače |
| |
| * ZIPPIES * |
| |
|----------------xklodn00@dcse.fee.vutbr.cz--------------------|
Tento soubor vám přináší NEZÁVISLOST, s r.o.
(End Of Text)
-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
Version: 2.6.i
iQCVAgUBMLNfxOr1lBmMu46xAQEPXAP/Uo3sv2sY9XYfU+qn53wkcv4crGynAjnG
SWr7UUy6sCnECuka/WXa9OT6rsn5scjmsu+xFZQTkXTlqRdncwuibAu48zPxb2yz
xg9JsuZCzu1xZn+LZNQ70/5prwSTiyao7J264mXAP2rynT9D2cIQSBVv6jcLnrhK
0YpguDN/SIk=
=nkNL
-----END PGP SIGNATURE-----