Obsah:
Kleopatra , královna Egypta, se rozhodne, po hádce
s Césarem , postavit velkolepý palác, aby dokázala, že Egypťané jsou dobří stavitelé.
Stavbou pověří Neuminise, nepříliš schopného architekta. Má však jednu výhodu, jeho přítelem je druid z daleké země, ovládající různé kouzla.
A kouzla jsou přesně to, co je potřeba na postavení velkolepého paláce do tří měsíců. Vydá se tedy za svým galským přítelem,
Panoramixem . Ten pozvání neodmítá, a v doprovodu Asterixe
a Obelixe se vydává na pomoc Neuiminisovi proti úkladům Césarovým, konkurence a koneckonců i hrdosti samotné Kleopatry.
Zkrácení v Sedmičce pionýrů:
Sedmička pionýrů (wikipedie ) byl časopis výdávaný týdně, zaměřený na školáky, který jinak nevalnou kvalitu tehdy dostupných tiskovin prozářil tím, že v druhé půli 70. let vydával Asterixe. Asterix a Kleopatra byl poslední díl, který za normalizace mohl vyjít a o jeho ukončení vydávání bylo zřejmě rozhodnutím rychlým a nekompromisním.
Tak si totiž vysvětluji opravdu radikální zkrácení tohoto dílu. Pokud u předchozích 5 dílů došlo ke krácení, bylo relativně bezvýznamné (mne ale bolí každý chybějicí obrázek!) - jak dosáhli zhuštěním obrazových řádků, za cenu jednoho vynechaného řádku, počtu 35 stran, místo původních 44, jsem popsal u dílu Gal Asterix .
Prostříhaná 15. strana v Sedmičce pionýrů
Vydávání Asterixe byl v té době opravdu husarský kousek, nic podobného sem komunisti prostě nepustili. Pravda, další francouzké komiksy tu byli, ale tyhle jednorázovky pro děti... Pif, Pifík a já nevím co ještě... kopaly za nižší ligu. Zahraji si na "historické kdyby" - vyšel by u nás po revoluci Asterix, kdyby nebyl znamý ze Sedmičky pionýrů? Hlad po komiksech byl sice velký, ale hlavně po amerických... Kdo ví? Každopádně, známý tu byl, a od roku 1992 vycházel v dostupném sešitovém balení a zřejmě se i vyplácí - Egmont stále dotiskuje.
Kauzalita je medle jasná, mohli jsme - a můžeme - být Sedmičce pionýrů vděční, že Asterixe vydávala. Z tohoto hlediska se dá nějaký ten vynechaný řádek, vypuštěná latina, asi snadno odpustit. Otázka ale je, kde je ta hranice, kdy je "aspoň něco" lepší než "nic"?
Tento díl byl zkrácen z originálních 44 stránek na pouhých 25 stránek Sedmičky pionýrů. Zhuštování (5 řádků na stránku místo 4) škody mírní zcela nepatrně. Pojďme si probrat co chybí...
SP08 - O10
Vystřižené části, zvýrazněné odstraněním barev, přebírám z Egmontího vydaní.
První zkrácení bylo na 8. stránce Sedmičky pionýrů [SP08], mezi 3. a 4. řádkem chybí dva řádky originálu [O10|2-3].
Tady mohu spekulovat o přemýšlení cenzorů a jasné analogii o situaci u nás (lid oficiálně vládnoucí, ve skutečnosti ale v situaci nerozeznatelné od otroctví či nevolnictví). S přimhouřením oka, ano, muselo to projít, dva řádky, děj nikam neposouvají, proč ne...
Zato nevěřícně zíram na stranu 15 [SP15] - to nebyla jemná práce s nůžkami, to bylo poslepování po řádění motorovou pilou!
Prostříhaná 15. strana v Sedmičce pionýrů
Mezi prvním a druhým řádkem chybí plné 4 originální strany! [O19-22]
Další tři řádky zůstaly zachovány, fragment zbylý po vybrakovaných stránkách.
Mezi 4. a 5. řádkem 15. stránky Asterix a Kleopatra v Sedmičce pionýrů totiž chybí dalších 7 stran a 3 obrázkové řádky! [O23|4 - O31|2].
Celkem tedy tato stránka ochudila čtenáře o 12 stránek - bez jednoho řádku. Žádné bloudění v pyramidě, kdy dal Panoramix napít Obelixovi a zachránil je Idefix, žádný otrávený dort pro Kleopatru a vězení pro Galy... :(
Další krácení již tak radikální nebylo, je na další straně (SP16), mezi 3. a 4. řádkem chybí jeden řádek, [O32|3], Ginfisovo (Džinfisovo, Egmont) špiónské vyšetřování co vlastně vypil .
Poslední strana Sedmičky pionýrů [SP25] zahrnula opět dva střihy... Jeden řádek [O43|4] s dohrou pirátů... a pak byl samotný konec urychlen o úplně poslední řádek [O44|4], nepochopení pro Obelixovu snahu o přejímání východních vlivů.
Takže trocha sčítání: 2 + 16 + 31 + 1 + 1 + 1 = 52 vynechaných obrázkových řádků. 13 stránek.
Originál má 44 x 4 = 176 obrazových řádků. Vynecháno tedy bylo bezmála 30 % původního materiálu . Tak zoufalé bylo rozloučení Sedmičky pionýrů s Asterixem.. ale v té době, lepší něco než nic. A prázdnota následovala.